b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2017_ospzabiele.jpg

3 maja w Zabielu zbiegły się obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, jubileuszu 90 lecia OSP Zabiele oraz odpustu parafialnego. Uroczystościom w Kościele pw. Św. Jana Ewangelisty przewodniczył ks. prał. dr Zbigniew Skuza, Wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

Po mszy św. strażacy ochotnicy przemaszerowali do remizy OSP w Zabielu, gdzie odbyły się uroczystości związane z wyjątkowym jubileuszem tej jednostki, które poprowadził druh Antoni Lewandowski, komendant M-G ZOSP RP w Kolnie. W obchodach jubileuszu 90 lecia OSP Zabiele uczestniczyli m.in. Kazimierz Gwiazdowski, poseł na Sejm RP, Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego, Robert Nadara, wicestarosta kolneński, Artur Żebrowski, komendant powiatowy policji w Kolnie, Lech Kowalczyk komendant powiatowy PSP w Kolnie, Andrzej Duda, burmistrz Kolna i prezes zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP w Kolnie, Wojciech Jermacz, przewodniczący Rady Gminy Kolno wraz z radnymi Markiem Bazydło i Janem Pieklikiem oraz wójt gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski.

Po powitaniu gości, którego dokonał prezes OSP Zabiele druh Andrzej Sekściński, krótki rys historyczny jednostki przedstawił druh Władysław Kowalczyk. Przypomniano, że inicjatorami założenia OSP w Zabielu byli ówczesny sekretarz gminy Antoni Bajkowski oraz miejscowi gospodarze m.in.: Władysław Podeszwik, Stanisław Muzyk, Władysław Ptak, Stanisław Grzech i Antoni Sielawa. Pierwszy oddział strażacki liczył 20 osób, podstawowy sprzęt trzymano w pomieszczeniu użyczonym przez Franciszka Piekarskiego. Budowę remizy rozpoczęto w 1971 r. Komendantem OSP i majstrem budowy był wówczas Wacław Sekściński. Remizę ukończono w 1973 r. w tym samym roku strażacy otrzymali swój pierwszy wóz – Żuk. Od 2007 roku OSP Zabiele ma swój sztandar. W grudniu 2009 r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Dziś OSP Zabiele liczy 45 czynnych strażaków w tym 6 kobiet, posiada młodzieżową drużynę pożarniczą chłopięcą oraz żeńską drużynę pożarniczą, dysponuje rozbudowaną i wyremontowaną remizą oraz używanym średnim wozem strażackim Mercedes GBA. .

Po przedstawieniu rysu historycznego druh Władysław Kowalczyk zaprezentował również wiersz, który napisał specjalnie z okazji strażackiego jubileuszu – zobacz TUTAJ

Kolejnym punktem obchodów jubileuszu było wręczenie odznaczeń:

  1. a) Rafałowi Piwowarskiemu – Brązowa Odznaka Honorowa „Podlaski Krzyż Floriański”
  2. b) Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali:

- Paula Rogińska

- Jolanta Muczyńska

- Kornelia Podlaska

- Bartłomiej Rogiński

- Karol Bednarski

- Krystian Kopacz

- Damian Paweł Paliwoda

- Kamil Podlaski

  1. c) odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali:

- Anna Patrycja Przytuła

- Paweł Daniel Sekściński

- Łukasz Kowalczyk

- Paweł Bednarski

- Mariusz Pisiak

- Mateusz Kopacz

  1. c) Złotą Odznakę Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza otrzymali:

- Katarzyna Sekścińska

- Weronika Bednarska

- Piotr Sekściński

- Paulina Rejka

- Daria Remiszewska

- Żaneta Remiszewska

- Mateusz Sekściński

- Szymon Madrak

- Radosław Piwowarski

- Krystian Białas

- Patrycja Kowalczyk

- Michał Przytuła.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście nie szczędząc druhom podziękowań, gratulacji i serdecznych życzeń. Pamiątkowy grawerton wręczyli strażakom ochotnikom m.in. wójt Józef Wiśniewski, przewodniczący Rady Gminy Kolno Wojciech Jermacz i druh Antoni Lewandowski.

Galeria zdjęć TUTAJ