b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2018_Foto._Sylwester_Nicewicz_52.JPG

Nie zważając na mróz uczestnicy "Tropem Wilczym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych" stawili się 4 marca w Lachowie, by w ten sposób uczcić pamięć i oddać hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963. W wydarzeniu uczestniczyli honorowi goście: pan Stefan Kownacki ps. "Gołąb", rodzina Hieronima "Roga" Rogińskiego i rodzina Kazimierza Lenkiewicza ps. Warmiak" oraz m.in. przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i służb mundurowych. Zanim biegacze ruszyli na start w świetlicy Centrum Kultury Gminy Kolno w Lachowie niezwykły koncert dał zespół  historyczno - patriotyczny Forteca. - Gmina Kolno od początku wspiera organizację tej ogólnopolskiej akcji - mówi Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno. - Dziękujemy wszystkim uczestnikom  i już dziś zapraszamy, na przyszłoroczną edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 Tradycyjnie już w naszej gminie uczestnicy biegu mieli do pokonania dwa dystanse na 1963 m i 5000 m. W sumie w Lachowie pobiegło 150 uczestników. Po raz pierwszy w wydarzeniu uczestniczyła też grupa rowerowa. W gronie biegaczy była m.in. pani Bernadeta Krynicka, posłanka na Sejm RP i Wojciech Jermacz, przewodniczący Rady Gminy Kolno czy Sławomir Milewski, przewodniczący Rady Gminy Turośl. Najszybsi biegacze w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe kubeczki i kalendarze, a każdy uczestnik biegu medal i tzw. pakiet startowy w skład którego wchodziła m.in. koszulka z wizerunkiem żołnierzy wyklętych.

Żołnierz Stefan Kownacki ps. Gołąb", rodziny Kazimierza Lenkiewicza ps. Warmiak"  oraz Hieronima " Roga" Rogińskiego otrzymali czerwone róże jako symbol wdzięczności wręczone m.in. przez Józefa Bogdana Wiśniewskiego, wojta gminy Kolno. Po raz pierwszy rodzina Kazimierza Lenkiewicza ps. "Warmiak" czytała publicznie wiersze napsiane przez żołnierza w celi śmierci.

Złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod pomnikiem ofiarom walk o niepodległość w XX w. dwóch wojen światowych, wojny polsko - bolszewickiej i walk z reżimem komunistycznym po 1945 r. oraz pod pomnikiem w Wykowie przez delegacje z wójtem Józefem Bogdanem Wiśniewskim  na czele było ważnym elementem wydarzenia.

Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali kawę, herbatę i ciepłą zupę.

 

Organizatorem VI edycji największego biegu pamięci w Polsce jest Fundacja Demokracja i Wolność, współorganizatorem wolnedźwięki.pl,  mecenas platynowy: PZU i PGNiG, mecenas złoty: Orlen i KGHM Polska Miedź, partnerem finansowym Fundacja KGHM Polska Miedź, partnerem edukacyjnym IPN oraz szereg innych partnerów. Bieg odbył się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Organizatorem lokalnym "Tropem Wilczym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w Lachowie było Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie i Centrum Kultury Gminy Kolno. W naszej gminie Bieg organizowany jest w miejscach związanych z Żołnierzami Wyklętymi. W ubiegłym roku "Tropem Wilczym" biegaliśmy w Zabielu, skąd pochodził "Róg" Rogiński, w Lachowie bieg odbył się po raz pierwszy. Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie:

- Józefowi Bogdanowi Wiśniewskiemu, Wójtowi Gminy Kolno,

- 18 Białostockiemu Pułkowi Rozpoznawczemu

- 13 Batalionowi Lekkiej Piechoty w Łomży

- 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Białymstoku

- Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Łomży

- Komendzie Powiatowej PSP w Kolnie

- Komendzie Powiatowej Policji w Kolnie

- Bankowi Spółdzielczemu w Kolnie

- Druhom z OSP Kumelsk i OSP Lachowo

- Stowarzyszeniu Kolno 4x4

- Kolneńskiej Grupie Pierwszej Pomocy

- Harcerzom z Hufca ZHP Kolno

- ks. Krzysztofowi Malinowskiemu

- firmie Sonic System

- Alfredowi Święczkowskiemu

- Mateuszowi Szymańskiemu

- Wojciechowi Zduńczykowi

- Grzegorzowi Zegarowiczowi

- Karolowi Chaberkowi

- Kamilowi Dęby

- Sylwestrowi Nicewiczowi

- Piotrowi Gębarskiemu

- PHU Tornado, Elżbieta Dęby

-  firmie Dwór Rogiński, Monika i Michał Rogińscy

- firmie Ultima Sport

galeria zdjęć TUTAJ

Złożenie kwiatów pod pomnikiem w Wykowie;