b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2018_Dok2.jpg

15 listopada 2018 r. odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie Gala finałowa I edycji konkursu Instytutu Pamięci Narodowej „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”. Patronat nad inicjatywą objął Prezydent RP Andrzej Duda.W konkursie udział wzięło ponad 1500 osób. Jedną z nagród otrzymał Maciej Bagiński za film o żołnierzu Józefie Modzelewskim z Zabiela.

 

 Z rąk prezesa IPN dr Jarosława Szarka, przewodniczącego ZHR prof. Grzegorza Nowika  i zastępcy dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN dr Waldemara Brendy Maciej Bagiński, uczeń klasy VII A Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie odebrał nagrodę za II miejsce w kategorii film (10 – 14 lat). Wcześniej praca została jako jedna z trzech w województwie podlaskim zakwalifikowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Białymstoku do etapu centralnego.

Nagrodą dla zwycięzców były również warsztaty filmowe, które trwały od 12 do 14 listopada w Warszawie. Wszystkie osoby, które zajęły I, II i III miejsca w kategoriach Vlog i Film uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez Stowarzyszenie „Dziki Bez”. Warsztaty odbywały się w budynku Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Młodzież została zapoznana z techniką filmową Found footage i kwestią praw autorskich. Ostatnim punktem warsztatów były zajęcia dotyczące selekcji materiałów, konstruowania historii i pracy ze scenariuszem. Znajomość sztuki montażu potrzebna była uczestnikom warsztatów do przygotowania własnych filmów, które prezentowane były na uroczystej gali w Teatrze Polskim.

Przypomnijmy, że Maciek przy współpracy z Kamilem Jarzyło (prawnukiem bohatera pracy) stworzył film o Józefie Modzelewskim z Zabiela, który zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 listopada 1937 roku, odznaczony został MADALEM NIEPODLEGŁOŚCI za pracę w dziele odzyskania niepodległości.

Konkurs „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej” adresowany był do ludzi młodych: uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół polonijnych oraz członków organizacji młodzieżowych, a także rodziców z dziećmi.

Do zadań uczestników konkursu należało zebranie informacji o swoim bohaterze, zaprezentowanie ich w formie plakatu lub filmu edukacyjnego oraz upowszechnienie wyników swej pracy poprzez przedstawienie bohatera społeczności lokalnej lub szkolnej. Jak podaje IPN w konkursie wzięło udział  ok. 1500 młodych ludzi - nie tylko z Polski, ale także z Ukrainy (Lwowa) i Stanów Zjednoczonych (Chicago). Nadesłano 98 Vlogów, 169 filmów i 25 plakatów edukacyjnych.

Maciej Bagiński to jedyny nagrodzony uczeń z województwa podlaskiego.

Gratulujemy !!!

Więcej TUTAJ