b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2019_DSC00542.jpg

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Gmina Kolno pamięta i oddaje im hołd w Kolnie, Lachowie i Wykowie. – Na naszych ziemiach było wielu Żołnierzy Niezłomnych, ich nazwiska wyryte są m.in. na pomnikach w Lachowie i Wykowie – mówi Józef Wiśniewski, wójt gminy Kolno. – Dziś wspominamy wszystkich, składamy wieńce i zapalamy znicze, bo naszym obowiązkiem jest pamiętać.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła Msza św. odprawiona w Kościele pw. św. Anny w Kolnie przez ks. Stanisława Uradzińskiego, Dziekana Kolneńskiego.  Następnie Dziekan kolneński, przedstawiciele władz samorządowych i Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie złożyli wiązanki i zapalili znicze pod pomnikiem Żołnierzom Niezłomnym tuż obok kościoła. W imieniu mieszkańców Gminy Kolno wiązankę i znicz złożył Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno i Stanisław Szymańczyk, dyrektor ZOPO w Kolnie.

Na cmentarzu w Lachowie przy Grobie Nieznanego Żołnierza – pomniku ofiar walk o niepodległość w XX w. dwóch wojen światowych, wojny Polsko-Bolszewickiej i walk z reżimem komunistycznym po 1945r. krótką modlitwę odmówili ks. Krzysztof Malinowski, proboszcz Parafii pw. Zwiastowania NMP w Lachowie, ks. Stanisław Śliwowski, proboszcz Parafii pw. Św. Jana Ewangelisty w Zabielu, Józef Wiśniewski, wójt gminy Kolno, Kazimierz Kowalewski, radny gminy Kolno, Stanisław Szymańczyk, dyrektor ZOPO w Kolnie i członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie, a następnie zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Kwiaty i znicz delegacja z Gminy Kolno złożyła również pod pomnikiem w Wykowie.