b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2019_soltys.jpg

11 marca w Czerwonem obchodziliśmy Dzień Sołtysa. Na zaproszenie Józefa Bogdana Wiśniewskiego, wójta gmin y Kolno w uroczystości uczestniczyli sołtysi rozpoczynający właśnie kadencję, sołtysi ustępujący i sołtysi ponownie wybrani oraz Radni Gminy Kolno, pracownicy Urzędu Gminy Kolno, Krzysztof Kajko, prezes Banku Spółdzielczego w Kolnie i Marcin Sekściński, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży.  – W tym szczególnym dniu chcę Wam bardzo podziękować za współpracę, podsumować jak wiele razem udało nam się zrobić w ostatnich latach oraz złożyć najserdeczniejsze  życzenia – powiedział Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno.

Zanim doszło do gratulacji i życzeń Józef Bogdan Wiśniewski , wójt gminy Kolno w formie multimedialnej prezentacji przedstawił zgromadzonym co zmieniło się w każdym sołectwie w ostatnich trzech  latach za sprawą funduszu sołeckiego wprowadzonego na stałe w 2015 roku.  Zadania w każdym roku realizowane były zgodnie z wolą mieszkańców, którzy najczęściej chcieli wytyczenia i żwirowania dróg, poszerzania poboczy, czy remontu świetlic. Większość prac w ramach funduszu sołeckiego Gmina Kolno wykonała w oparciu o własny sprzęt i zatrudnionych pracowników. Ponadto inwestycje z funduszu uzupełniane były środkami pozyskanymi z zewnątrz  np. na wyposażenie wyremontowanych świetlic, czy montaż placów zabaw na przygotowanych i ogrodzonych placach gminnych. Zmiany w poszczególnych sołectwach robią wrażenie.

- Warto podkreślić, że każdego roku cześć z pieniędzy wydanych na fundusz  po rozliczeniu wraca do naszego budżetu  - podkreślał wójt Józef Wiśniewski. – To za te pieniądze mogliśmy dokupić sprzęt do gminnego parku maszyn, co zwiększa nasze możliwości. W tym roku po raz pierwszy na drogi gminne wyruszy nowa skrapiarka, by poprawiać stan i bezpieczeństwo na asfaltowych drogach gminnych.

Po podsumowaniu funduszu sołeckiego wójt Józef Wiśniewski wraz z Anastazym Janem Kalinowskim, przewodniczącym Rady Gminy Kolno powitali w gronie sołtysów Gminy Kolno, tych którzy wygrali w ostatnich wyborach. Gadżety promocyjne Gminy Kolno i kubeczki Sołtysa otrzymali:

1. Grzegorz Okurowski sołtys wsi  Czerwone
  2. Jacek Grajewski sołtys wsi  Danowo
  3. Damian Przyborowski sołtys wsi Filipki Duże
  4. Mariusz Dzięgielewski sołtys wsi  Stary Gromadzyn
  5. Andrzej Zduńczyk sołtys wsi Wykowo
  6. Marian Dymczyk sołtys wsi Zabiele
  7. Anna Terepka soltys wsi Zaskrodzie
  8. Hanna Wszeborowska sołtys wsi Tyszki Wądołowo
  9. Beata Kuliś – Nalewajek sołtys wsi Tyszki Łabno

Po powitaniu nowych Sołtysów podziękowania i pamiątkowe kubeczki otrzymali ustępujący sołtysi z powyższych sołectw , a w tym gronie pan Stefan Wykowski, który po 32 latach pełnienia funkcji sołtysa wsi Wykowo postanowił już nie kandydować na to stanowisko. W chwili wręczania pamiątkowego grawer tonu panu Stefanowi Wykowskiemu wszyscy zgromadzeni na uroczystości wstali i gromkimi brawami podziękowali Sołtysowi za tak długa służbę.

Następnie kubeczki sołtysa otrzymali wszyscy ponownie wybrani sołtysi.

W programie gminnych obchodów Dnia Sołtysa nie zabrakło akcentów artystycznych. Na powitanie trzy piosenki zaśpiewały Panie z najmłodszego w gminie Kolno Koła Gospodyń Wiejskich w Wykowie. Mimo, że publicznie członkinie Koła wystąpiły dopiero po raz drugi wszyscy byli pod wrażeniem ich umiejętności. Koło Gospodyń Wiejskich z Wykowa nie tylko zaśpiewało, złożyło życzenia sołtysom, ale także upiekło dla nich pyszne pączki. Na zakończenie spotkania dwa utwory wykonała bardzo utalentowana Kamila Wyka z Lachowa. Piosenka o sołtysach w jej wykonaniu skradła show.

Życzenia sołtysom naszej gminy złożył również pan Krzysztof Kajko oraz Marcin Sekściński.  Spotkanie w Czerwonem było też okazją do przekazania statuetek Osobowość roku 2018 w powiecie kolneńskim panu Józefowi Wiśniewskiemu w kategorii samorządność i społeczność lokalna oraz  Marcinowi Sekścińskiemu w kategorii działalność społeczna i charytatywna. Plebiscyt organizowany był przez Gazetę Współczesną i Kurier Poranny.

- Chcę podkreślić, że z gminy Kolno pochodzą też zwycięzcy  tegoż Plebiscytu w powiecie kolneńskim w kategorii biznes pan Krzysztof Kajko i w kategorii kultura pan Sylwester Nicewicz z Kozła, którym  serdecznie gratuluję  - powiedział wójt Józef Wiśniewski, dziękując panu prezesowi za odebranie w imieniu wójta statuetki na gali w Białymstoku.