b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2019_DSC00510.jpg

Członkowie Klub Seniora w Janowie  właśnie przygotowują się do przedświątecznych kiermaszy. Chcą nie tylko zaprezentować swoją twórczość, ale też wesprzeć Parafię pw. NSJ w Łosewie. Jeśli szukacie palmy wielkanocnej, świątecznych kurczaczków, koszyczków, czy pisanek warto odwiedzić Seniorów w Klubie w Janowie, albo wybrać się na zaplanowane kiermasze.

Kiedy patrzy się na dzieła rąk Seniorów z Janowa, aż trudno uwierzyć, że niektórzy z nich nigdy wcześniej samodzielnie nie robili świątecznych ozdób. Palmy wielkanocne, kolorowe koszyczki z kwiatami, pisanki, zajączki, kurczaki i kogutki są zrobione bardzo precyzyjnie, starannie, po prostu pięknie.  Doświadczenia Seniorzy nabierali od początku funkcjonowania Klubu.

- Pierwsze co zaczęliśmy robić to koszyczki z kwiatami, później bombki  - opowiada pani Celina Banach zaangażowana w prowadzenie Klubu Seniora. - Ja pokazałam to, co sama potrafiłam,  bo widziałam chęć do nauki i potrzebę, by jakaś pamiątka była z tego, że jesteśmy tu razem. Nie każdy ma predyspozycje, ale każdy jest zaangażowany, bo jeżeli nie do tego, to do czegoś innego jest potrzebny na przykład  wpina szpilki, czy tnie wstążeczki.

Efekty działań członków Klubu Seniora w Janowie zobaczyć można już było w Boże Narodzenie w  Kościele w Łosewie gdzie były wykonane przez nich bombki i aniołki na szydełku. Tym, co sami już potrafią seniorzy dzielili się też z uczniami Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie. Teraz trwają przygotowania do Palmowej Niedzieli i Wielkanocy.

- Ja haftuje krzyżyczkami, ale palmy nigdy nie robiłam, zawsze podziwiałam jak w kościele widziałam, ale nie wiedziałam jak to zrobić, a teraz już wiem – opowiada pani Janina z Klubu Seniora w Janowie, którą wszyscy chwalą za wspaniałe pomysły na palmy wielkanocne.

Małych palemek Seniorzy przygotowali już sporo, pracują też nad dużymi na Niedzielę Palmową  do swojego Kościoła oraz nad różnorodnymi świątecznymi ozdobami.

- Pomysły zawdzięczamy tej Pani, ona przez noc przemyśli sprawę przychodzi i mówi dziewczyny, tak będziemy robić, a nam się w głowach nie mieści jak to można zrobić, a potem pomału, pomału i robią wszystko jak trzeba – opowiada pan Artur Chmielewski, jedyny mężczyzna w tym gronie wskazując na panią Celinę Banach.

Nauczyli się bardzo dużo. Każdy przekazuje innym to, co sam potrafi. Inspiracji Seniorzy szukają też w Internecie. Ręcznie robione ozdoby oraz wielkanocne palmy w ich wykonaniu będzie można zobaczyć i nabyć 31 marca i 7 kwietnia w godz. od 7.00 do 14.00 pod Kościołem w Łosewie. Zainteresowanych Seniorzy zapraszają też do siebie, do Klubu Seniora, który działa w świetlicy w Janowie.

- Organizujemy ten kiermasz, bo chcemy wspomóc nasz kościół, który ma ogromne potrzeby, a przy okazji pokazać, że senior to dziś nie tylko z różańcem czy wnukami siedzi, ale potrafi wykonać rękodzieło, coś cennego, coś czego nie ma w sklepie – mówią Seniorzy.

W Klubie Seniora w Janowie jest 10 uczestników i 4 animatorów i każdy ma swoje zadania i swój wkład pracy. Spotykają się trzy razy w tygodniu we wtorki, środy i czwartki w godzinach od 10.00 do 14.00.  Przez te kilka miesięcy grupa się bardzo zżyła.

- My tu czujemy się jak w domu, zaczęliśmy żyć. Wtorku nie możemy się doczekać, a jak piątek przychodzi, to wszystkie bóle człowieka znów łapią  – opowiadają Seniorzy. –To bardzo ważne, żeby się spotykać, żeby człowiek, z człowiekiem miał kontakt,  żeby senior nie czekał tylko na księdza z olejami, a takie zgromadzenie nam to daje. Narozmawiamy się, naśmiejemy, zatańczymy, popracujemy, u nas nie ma zgrzytów, bo szanujemy siebie nawzajem. Z radością się tu przychodzi, aż łezka się w oku kręci, że to się już niedługo ma skończyć.

Seniorzy już dziś planują kolejne działania, bo wszyscy członkowie Klubu Seniora w Janowie mają jedno pragnienie, by móc dalej funkcjonować, by wspólnie realizować plany i zamierzenia, by dzielić się pomysłami, spędzać razem czas. Potrzebują tylko trochę wsparcia.

- Klub Seniora w Janowie działa od ponad pięciu miesięcy. Podobnie jak Kluby w Wykowie i Zaskrodziu powstał w ramach projektu, na który Gmina Kolno otrzymała dofinansowanie – mówi Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno. - Realizacja projektu potrwa do końca marca, ale będziemy szukać źródeł finansowania, by kluby mogły dalej funkcjonować.