b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2019_mural.jpg

Zakończyły się już warsztaty wycinanki kurpiowskiej, trwają warsztaty teatralne i właśnie ruszyły, po raz pierwszy w gminie Kolno, warsztaty dotyczące wykonywania murali – to wszystko w ramach projektu  pt. „Aktywnie – kulturalnie – twórczo” realizowanego przez Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle. Efektem będą m.in. murale w Czerwonem, Koźle, Wincencie w Borkowie. Dofinansowanie na realizację tego projektu CKGK pozyskało z  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach tegorocznej edycji programu Edukacja kulturalna.

Założeniem projektu było stworzenie przestrzeni do wymiany wiedzy i doświadczeń międzypokoleniowych w obszarze tradycji ludowych. Dlatego CKGK do realizacji warsztatów z wycinanki zaprosiło znanych twórców: Annę Ceberek z gminy Łyse i Stanisława Ropiaka z gminy Myszyniec. Zainteresowani mogli poznać tajniki tworzenia tradycyjnej wycinanki kurpiowskiej, ale też jej współczesnych wariantów.

Kolejnym elementem projektu są warsztaty teatralne  w ramach których grupa młodzieży pod okiem instruktora Kazimierza Kotra pracuje nad adaptacją bajki o „Janku z Kolna”. W planach jest przedstawienie bajki i promocja kultury ludowej w pięciu ośrodkach kultury z województwa podlaskiego.

Efektem warsztatów z przygotowywania murali będą atrakcyjne malowane ozdoby na przystankach i budynku usytuowane w czterech miejscowościach gminy Kolno przy trasie na Mazury.

Popularyzacji folkloru służyć też mają zaplanowane w ramach projektu audycje radiowe.

Dofinansowanie na realizację projektu wynosi 30 tys. zł.

Więcej informacji i zdjęć TUTAJ

mkidn logo 300x175