b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2019_101lat.jpg

Punktualnie o godz. 12.00 wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” rozpoczęły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Czerwonem. Sala konferencyjna Gminnej Biblioteki Publicznej wypełniona była po brzegi.

Po odśpiewaniu hymnu zgromadzeni wysłuchali montażu słowno – muzycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem z towarzyszeniem zespołu Borkowiacy. Uczniów do występu przygotowywała nauczycielka pani Ewa Kiełczewska. Następnie odbyła się msza św. odprawiona przez ks. Adama Sierzputowskiego z Parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie w oprawie zespołu ludowego Czerwieniacy.  Po wspólnej modlitwie głos zabrał Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno, który w przemówieniu odwoływał się  m.in. do historii hymnu, ale też do współczesnych pytań o patriotyzm.

- Do czego  dziś wzywa nas „Mazurek Dąbrowskiego”?  Czym jest współczesny patriotyzm? Nie możemy ustawać w poszukiwaniu najlepszych odpowiedzi, bo to przecież na nas tu obecnych spoczywa odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłość ojczyzny – mówił wójt Józef Wiśniewski - Jest taki bardzo popularny cytat "Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju". Te słowa powiedział John F. Kennedy – 35 prezydent Stanów Zjednoczonych. Nasz Marszałek Józef Piłsudski podkreślał z kolei, że „Jedynie czyn ma znaczenie. Najlepsze chęci pozostają bez skutku, o ile nie pociągają za sobą następstw praktycznych”.  Każdy z nas wie, jak ważne jest działanie, że czyny mają ogromne znaczenie. Ja dodałbym jeszcze pytanie o intencje i o wartości, bo uważam, że to kluczowe.  Czym innym przecież jest działanie w imię własnych interesów, z partyjnego nakazu, dla władzy, sławy czy pieniędzy, a czym innym jest działanie w imię zasad,  z myślą o innych, dla ojczyzny. Kiedy nasze intencje są czyste i szczere wtedy szukamy porozumienia nawet pomimo różnic, bo pamiętamy, że tworzymy jedno społeczeństwo, działamy dla dobra wspólnego.  W przemówieniu na rozpoczęcie sejmu w 2015 roku Marszałek Senior świętej pamięci Kornel Morawiecki mówił: „Mamy obowiązek mówić wspólnym głosem, mamy obowiązek spierając się dochodzić do porozumienia i służyć Polsce, służyć wszystkim obywatelom . Taka jest nasza wielka odpowiedzialność i nasze wyzwanie”.   Jeśli odpowiedzią na pytanie dlaczego coś robię,  jest na przykład - bo kocham Polskę, wtedy nie ma miejsca na egoizm, cynizm, wewnętrzne podziały, brudne zagrywki. Podobnie jest z działaniami na szczeblu gminy, instytucji, czy nawet rodziny.

Na zakończenie przemówienia Wójt Gminy Kolno poprosił zgromadzonych o uczczenie minutą ciszy pamięci tych wszystkich, którzy zginęli walcząc o wolną i niepodległą Polskę oraz tych, którzy swoje życie poświęcili dla niej. Podziękował również CKGK i SP w Czerwonem - organizatorom obchodów Narodowego Święta Niepodległości, księżom za modlitwę, pocztom sztandarowym, zespołom śpiewaczym i strażakom ochotnikom za zaangażowanie, a wszystkim obecnym za wspólne świętowanie.

Po przemówieniu zgromadzeni z pocztami sztandarowymi na czele przeszli  pod pomnik „Ku czci obrońców poległych na polu chwały pod wodzą Józefa Piłsudskiego w latach 1918 – 1920” gdzie liczne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

O godz. 19.00 w sali konferencyjnej GBP w Czerwonem odbyła się druga część gminnych obchodów 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wieczornica w wykonaniu uczniów z SP w Czerwonem przygotowana pod kierunkiem nauczycieli: pani Moniki Patalan, Joanny Sekścińskiej, Agnieszki Podsiad i pana Wojciecha Kulasa zrobiła ogromne wrażenie na zebranych.

Fotorelacja z wieczornicy w Czerwonem zobacz TUTAJ

Zdjęcia z gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Czerwonem zobacz TUTAJ