b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2020_powstanie.jpg

Dziś (22 stycznia) przypada 157. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Kwiaty i znicze pod krzyżem i tablicą w Czerwonem upamiętniającą "powstańców styczniowych - mieszkańców tej ziemi Kajki, Stodupa i Banacha" złożyli: Józef Bogdan Wiśniewski wójt gminy Kolno, sekretarz Adam Masłowski, radni gminy Tadeusz Połomski i Grzegorz Okurowski, Jacek Bagiński dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem oraz Krzysztof Kajko prezes Banku Spółdzielczego w Kolnie. – Dziś oddajemy hołd wszystkim powstańcom styczniowym, którymi byli również mieszkańcy naszej gminy – mówi Józef Bogdan Wiśniewski wójt gminy Kolno.

Przypomnijmy, że miejsce pamięci w Czerwonem zmieniło się 2013 r. Z okazji 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego odnowiony został żeliwny krzyż, na kamieniach zawisła pamiątkowa tablica, a całość otoczona została łańcuchami. Zmiany zaszły z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Kolno „Integracja” i przy pomocy m.in. mieszkańców Czerwonego.