Czytaj więcej: WIECZORNICA PATRIOTYCZNA  „POWSTANIE STYCZNIOWE 1863 – 2023”

W 2023 r. obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Był to jeden z największych zrywów narodowowyzwoleńczych w historii Polski. Chociaż zakończył się klęską miał ogromne znaczenie w dążeniach niepodległościowych następnych pokoleń Polaków. By przypomnieć tragizm i męstwo tamtych dni Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem zorganizowała 9 maja 2023 r. wieczornicę patriotyczną „Powstanie Styczniowe 1863 - 2023”.

Czytaj więcej: KONKURS PLASTYCZNY „POWSTANIE STYCZNIOWE 1863 – 2023”

26  kwietnia 2023 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem odbyła się ocena prac, które wpłynęły na konkurs plastyczny „Powstanie Styczniowe 1863 - 2023”. Patronat honorowy nad konkursem objął wójt Gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski.

Czytaj więcej: Konkurs Wiedzy Historycznej  „Powstanie Styczniowe 1863 – 2023”

   24 kwietnia 2023 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem odbył się Konkurs Wiedzy Historycznej „Powstanie Styczniowe 1863 - 2023”. Patronat honorowy nad konkursem objął wójt Gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski.

Czytaj więcej: Spotkanie z Katarzyną Wasilkowską

19 kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem gościła Katarzynę Wasilkowską – autorkę książek dla dzieci i młodzieży.

Czytaj więcej: REGULAMIN XIV EDYCJI  KONKURSU RECYTATORSKIEGO

XIV Edycja Konkursu Recytatorskiego  ,,Poezja Brzechwy i Tuwima”

Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem

1. Cele konkursu:

- popularyzowanie twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima,

- rozwijanie zdolności recytatorskich,

- zainteresowanie dzieci poezją.

2. Zasady uczestnictwa:

- konkurs przeznaczony jest dla grup 5-6 latków oraz uczniów klas I

- konkurs będzie miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego Jana Brzechwy

lub Juliana Tuwima

3. Przebieg konkursu.

Przebieg konkursu jest dwustopniowy:

 I etap: eliminacje środowiskowe w szkołach podstawowych i przedszkolach do dnia  28 marca 2023 r. 

II etap: eliminacje gminne  i zakończenie konkursu odbędzie się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem dnia  4 kwietnia 2023 r. o godz. 10:00.

Konkurs zostanie przeprowadzony w trzech kategoriach:

- grupa pięciolatków

- grupa sześciolatków

- uczniowie klasy I

Do eliminacji gminnych placówka  typuje po  2 uczestników z każdej kategorii.

 4. Występy oceni komisja powołana przez organizatora. Komisja może przyznać trzy nagrody i dwa wyróżnienia w każdej z kategorii. Decyzja komisji jest ostateczna i niepodważalna.

 5. Kryteria oceny.

Komisja dokonuje oceny według następujących kryteriów:

- dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,

- interpretacja tekstu,

- kultura słowa.

Ocenie komisji nie będą podlegały rekwizyty, ruchy sceniczne, podkłady muzyczne itp., jako elementy niebędące właściwe dla konkursu recytatorskiego.

 6. Nagrody dla laureatów.

Laureaci I, II, III miejsca otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

 7. Informacje dotyczące konkursu można uzyskać pod nr tel. 86 262 34 56 (GBP Czerwone), email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgłoszenia uczestników konkursu gminnego i nauczycieli ich przygotowujących   należy dokonać drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytaj więcej: Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek”

Z przyjemnością informujemy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem po raz piąty dołączyła do grona bibliotek w Polsce, w których przy udziale Instytutu Książki realizowany będzie projekt „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

Czytaj więcej: Poznajcie laureatów konkursu

23 października 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem odbyła się XIII Edycja Konkursu Recytatorskiego „Jesień w poezji” w kategorii uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz osoby dorosłe. Prezentacje oceniała komisja w składzie: Ewa Grala – nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie, Bożena Kowalewska – dyrektor Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Kolnie, Aneta Roman – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie. Jury najwyżej oceniło recytację następujących osób:

Czytaj więcej: Narodowe Czytanie w Lachowie

Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem, jak co roku,  włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie organizowanej  już od 10 lat przez Prezydenta RP. Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza odbyło się w siedzibie Zespołu  Szkolno – Przedszkolnego w Lachowie i było odpowiedzią na serdeczne zaproszenie dyrekcji szkoły i przedszkola.