b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2020_11_listopada.jpg

"Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.
 Cyprian Kamil Norwid

Szanowni Mieszkańcy Gminy Kolno,

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w tym roku niestety nie odbędą się w takiej formie jak zwykle.

Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju oraz obowiązujące obostrzenia nie możemy zorganizować Mszy św. w sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem, a szkolna młodzież nie zaprezentuje nam montażu słowno – muzycznego, nie zaśpiewamy też razem patriotycznych pieśni. Mimo, że nie będziemy mogli wspólnie obchodzić Narodowego Święta Niepodległości w imieniu własnym i Mieszkańców Gminy Kolno 11 listopada, razem z kilkuosobową delegacją, złożymy wiązanki i zapalimy znicze pod pomnikiem w Czerwonem.

Świętowanie w czasie pandemii siłą rzeczy musi mieć inny wymiar. Naszą troską dziś jest przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych, dlatego trzeba przestrzegać określonych zasad i ograniczeń. Te nadzwyczajne okoliczności nie mogą jednak przesłonić nam tego, co w Narodowym Święcie Niepodległości najważniejsze, czyli upamiętnienia  faktu, że w 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległości! Każdy z nas w rodzinnym gronie może uczcić 102 rocznicę tego ważnego wydarzenia, a sposobów na to jak to zrobić jest bardzo wiele: wywieszenie flagi biało – czerwonej, przyłączenie się do akcji „Niepodległa do hymnu”, wysłuchanie patriotycznych koncertów online. Każdy z nas może to zrobić na swój własny sposób.

Ważne byśmy w tym wyjątkowym dniu poczuli, że mimo nakazanego dystansu wciąż pozostajemy wspólnotą, narodem o wyjątkowej historii, a naszym codziennym zobowiązaniem wobec tych, którzy wywalczyli wolność i niepodległość Ojczyzny jest patriotyzm. W dniu Narodowego Święta Niepodległości w tych trudnych czasach świętujmy z Rodziną, z najbliższymi, niech w tym dniu połączy nas, mimo koniecznej odległości, wspólna radość i słowa Hymnu Polski, bo przecież „Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy”. 

Z wyrazami szacunku

Józef Bogdan Wiśniewski,
Wójt Gminy Kolno

11.11