b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2017_DSC_0255.JPG

W Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie przygotowania do Święta Flagi oraz 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęliśmy od udekorowania w barwach biało-czerwonych szkolnych korytarzy, sal lekcyjnych oraz zewnętrznej ściany budynku szkoły. W ten sposób chcieliśmy podkreślić, że to święto jest dla nas ważne. 4 maja odbył się uroczysty apel.

 

Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego przy udziale całej społeczności szkolnej i reprezentacji rodziców. Uczniowie z klas IV-V w montażu słowno-muzycznym przypomnieli podstawowe założenia historycznej Konstytucji, najważniejszego aktu prawnego uchwalonego przez Sejm Wielki. Była to pierwsza konstytucja europejska, a druga na świecie. Jak podkreśliła dyrektor szkoły, powinniśmy być dumni, że jako naród już ponad 200 lat temu stworzyliśmy własną konstytucję, która do dziś w świadomości Polaków upamiętniła się jako symbol dążeń do odzyskania niepodległości naszej ojczyzny.

Miłą atmosferę do świętowania wprowadziły wspólnie śpiewane pieśni patriotyczne oraz wyróżniające się, odświętne stroje uczniów z symbolicznymi kotylionami i falującymi flagami.

Kultywowanie obchodów świąt narodowych i pamięć o pięknych kartach naszej historii jest ważnym elementem wychowywania patriotycznego w naszej szkole.

Bożena Duda, dyrektor SP w Janowie