b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2021_powstanie.jpg

W Czerwonem, w miejscu upamiętniającym powstańców styczniowych, mieszkańców tych ziem: Kajki, Stodupa i Banacha  delegacja z Gminy Kolno złożyła dziś kwiaty i znicze. Powstanie, które wybuchło 22 stycznia 158 lat temu nie ominęło ziemi kolneńskiej. – Dziękuję, że wspólnie dziś oddaliśmy hołd powstańcom, naszym przodkom, bo to bardzo ważne, byśmy zachowali pamięć o bohaterach – powiedział Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno.

Kwiaty i znicze pod krzyżem w Czerwonem złożyła delegacja w składzie: Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno, Grzegorz Okurowski Radny Gminy Kolno i sołtys Czerwonego, Tadeusz Połomski Radny Gminy Kolno, Krzysztof Kajko Prezes Banku Spółdzielczego i potomek Powstańca Styczniowego, Jacek Bagiński Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem, Stanisław Szymańczyk dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Kolnie i Mariusz Wesołowski Dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle.

Krzyż z pamiątkową tablicą na kamieniu przy drodze krajowej nr 63 w Czerwonem odwołuje się do tragicznego losu, jaki spotkał powstańców, którzy za udział w tym największym polskim powstaniu narodowym zostali straceni.

Warto przypomnieć, że powstanie styczniowe nie ominęło ziemi kolneńskiej. We wrześniu 1863 roku stoczyła się bitwa pod Wincentą. O jej przebiegu dowiedzieć się można m.in. ze „Wspomnień powstańca i Sybiraka z 1863 roku” Konstantego Rinaldo Borowskiego, które dostępne są  TUTAJ