b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2021_IMG_5024.jpg

Z myślą o młodszych pokoleniach grupa społeczników zaangażowała się w przedsięwzięcie, którego celem było upowszechnienie historii sztandaru Związku Walki Zbrojnej wyszytego w Kolnie w czasach okupacji. Efektem jest pakiet edukacyjny, który właśnie trafił do Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem. Baner, tablicę i płytę z nagraniem filmowym przekazał  na ręce Józefa Bogdana Wiśniewskiego Wójta Gminy Kolno i Teresy Skrodzkiej dyrektor GBP w Czerwonem  pan Sylwester Nicewicz z Kozła, od początku zaangażowany w realizację projektu.

– Po rozmowach z inicjatorami przedsięwzięcia zrodził się pomysł, by zrekonstruować ten sztandar, dlatego nasza prośba do wszystkich, którzy posiadają informacje na ten temat o kontakt i podzielenie się zdjęciami, dokumentami, czy wspomnieniami – mówi Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno.

 

Na banerze pt. „Ruch oporu w Kolnie w Latach 1939 – 1947” widnieje archiwalne zdjęcie pochodzące ze zbiorów Zbigniewa Szydłowskiego z Kolna. Przedstawia moment szycia sztandaru Związku Walki Zbrojnej, która przekształciła się w Armię Krajową. Obok zdjęcia zamieszczono tekst  przysięgi  składanej przez żołnierzy wstępujących do AK. Jest również informacja, że wyszyty w Kolnie sztandar zaginął po przekazaniu go władzom komunistycznym, podczas masowego ujawniania się członków konspiracji z Kolna  w 1947 roku. Tablica jest tej samej treści, co baner. Uzupełnieniem pakietu jest płyta z nagraniami wspomnień  z czasów okupacji.

Realizacja projektu to wspólne dzieło, którego szczegóły, w pisemnym podziękowaniu załączonym do historycznego pakietu, wyjaśnia Pan Adam Przyborowski, który od lat wyszukuje i rozpowszechnia informacje o historycznych wydarzeniach z regionu. Dowiadujemy się, że m.in., że archiwalne zdjęcie sztandaru po raz pierwszy upublicznione zostało na łamach „Zeszytów Kolneńskich” wydawanych przez Towarzystwo Jan z Kolno i to właśnie władze tegoż Towarzystwa udostępniły fotografię do umieszczenia na drukowanych materiałach.  

Kwestiami technicznymi  (zaprojektowaniem i wydrukowaniem baneru ) zajęła się drukarnia  „Creator” z Poznania. Sponsorem baneru była Pani Barbara Modzelewska z Gdyni, która udostępniła też archiwum Tadeusza Butlera .  Nagranie płyty i opracowanie jej szaty graficznej to dzieło Pana Sylwestra Nicewicza z Kozła.

- Przypomnienie historii sztandaru z Kolna zaczęło się od pomysłu, aby ten ważny i symboliczny wysiłek polskich patriotów z Kolna został udostępniony młodszym pokoleniom – wyjaśnia pan Adam Przyborowski w podziękowaniu i podkreśla, że nie udałoby się tego zrealizować bez pomocy wymienionych osób.

GBP w Czerwonem jako pierwsza została obdarowana pakietem edukacyjnym, który trafi też m.in. do szkół w gminie Kolno, gminie Turośl, gminie Mały Płock, mieście Kolno, Łomży i  w Białymstoku.

Link do filmu - https://youtu.be/ToJJTMg7Nbw

IMG 5030

IMG 5044

IMG 5040