b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2021_borkowo.jpg

Sadzonkę świerka wyhodowaną z nasion, które pobłogosławił Ojciec Święty Franciszek, posadzili dziś (7 maja) wspólnie przy Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie: Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno, ks. Krzysztof Wróblewski proboszcz Parafii pw. Trójcy Świętej w Borkowie, Marek Baczewski Radny Gminy Kolno, Sławomir Cudnik sołtys Borkowa, Anna Cudnik przewodnicząca KGW w Borkowie, Janusz Wielbut prezes OSP oraz Dariusz Przestrzelski dyrektor szkoły. To pierwsze posadzone drzewko z kilkudziesięciu, które Gmina Kolno otrzymała wraz z certyfikatem od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Wszystkie będą rosły w pobliżu szkół, instytucji kultury, jednostek OSP oraz  parafii w gminie Kolno.  

 

– Dziękujemy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku za ten dar – powiedział wójt Józef Wiśniewski. - Niech świerki papieskie symbolizują i przypominają nam te wszystkie wartości, które są dla nas ważne, i w które wierzymy.

Certyfikat poświadcza, że sadzonki świerka pospolitego zostały wyhodowane z nasion, które pobłogosławił Ojciec Święty Franciszek w czasie Pielgrzymki Polskich Leśników z okazji przekazania choinki dla Watykanu, w dniu 7 grudnia 2017 r.  

Drzewko przy szkole w Borkowie będzie rosło tuż obok Dębu Lolek posadzonego tu  w 2014 roku – roku kanonizacji patrona szkoły Papieża Jana Pawła II.

- Dzisiejsze spotkanie to okazja, by zastanowić się, co możemy zrobić dla naszej planety. Niedawno obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi pod hasłem "Przywróć naszą Ziemię".  Wszystkie podejmowane działania mają zachęcić nas wszystkich (od najmłodszych do najstarszych pokoleń) do bardziej ekologicznej postawy na co dzień, do podejmowania małych-wielkich inicjatyw – powiedział Dariusz Przestrzelski dyrektor szkoły w Borkowie. – Tak to już jest z wielkimi rzeczami, że na początku są małe i niepozorne.

 Sadzonki świerka wraz z certyfikatami wójt Józef Wiśniewski przekazał osobiście Proboszczowi i Prezesowi OSP Borkowo. Strażacy ochotnicy jeszcze tego samego dnia posadzili drzewko przy remizie w Borkowie.

Również szkoły w Czewonem, Janowie, Wykowie, Zaskrodziu i Zabielu już posadziły już świerki papieskie. Kolejne  drzewka sadzone będą  przy instytucjach kultury, jednostkach OSP i parafiach w naszej gminie.