b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2021_inspekcjasa.jpg

        Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS  to coroczna akcja, obchodzona od 1985 roku, odbywająca się zawsze w trzecią niedzielę maja. Od 2011 roku Memoriał koordynowany jest przez Globalną Sieć Osób Żyjących z HIV. W tym roku motywem przewodnim jest hasło : „Pamiętamy - Podejmujemy działania - Żyjemy poza HIV”.

 

 

  16 maja na całym świecie Dzień Pamięci obchodzić będzie 1200 organizacji ze 115 krajów.         Mimo, że w różnych miejscach dzień ten upamiętniany jest inaczej, jedno działanie jest wspólne: wszędzie płonie światło świec i lampek oliwnych, zapalonych z myślą o wszystkich, którzy zmarli z powodu AIDS. W tym dniu wspominamy osoby, które odeszły: naszych przyjaciół, współpracowników, kolegów, członków rodzin, osoby sławne i nieznane, we wszystkich zakątkach świata. Jest to również okazja, aby mobilizować społeczności do solidarności, podnosić świadomość społeczną na temat HIV i AIDS, podkreślać znaczenie zapobiegania HIV, leczenia, opieki i wsparcia dla osób żyjących z HIV.

   Dlatego, zgodnie z motywem przewodnim 2021 roku pamiętamy o tych osobach, które odeszły z powodu AIDS, dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w walkę z AIDS i świętujemy z tymi, którzy żyjąc z HIV, pozostają z nami.

   W Polsce organizowane są różne wydarzenia związane z Memoriałem. Na przykład w Warszawie na Placu Zamkowym Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy wystawi w południe 16 maja patchwork upamiętniający ofiary epidemii, zszyty z fragmentów wykonanych przez organizacje pozarządowe z całej Polski.   Happening  ten jest równocześnie przypomnieniem o konieczności aktywnej profilaktyki  HIV i edukacji w tym obszarze oraz opieki nad osobami żyjącymi z HIV.

Każdego roku w  naszym kraju wykrywa się ponad 800 zakażeń HIV. Problem HIV /AIDS dotyczy każdego bez względu na  wiek, wykształcenie, wykonywany zawód czy orientację seksualną .

Materiał zaczerpnięto ze  strony Krajowego Centrum ds. AIDS

                                                                                                  Promocja Zdrowia  PSSE Kolno