b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2021_fawn-2039186_1920.jpg

W czasie koszenia łąk na terenach rolnych w tym również na terenie gminy Kolno ginie setki koźląt i zajęcy i jest to, największa przyczyna śmierci młodych saren.

 

Zbliżanie się kosiarki nie płoszy ich w przypadku gdy leżą same i giną w drastyczny sposób. W taki sposób niszczymy przyrodę i ograniczamy jakże cenną dla nas ludzi bioróżnorodność.

Ponadto często szczątki ciał młodych saren lądują w balach kiszonki i wtedy mogą wykształcić się w niej bakterie jadu kiełbasianego, śmiertelnie niebezpieczne dla krów.

Dlatego zróbmy wszystko aby ratować młode sarny, jest kilka prostych metod na ich ratowanie:

- jeżeli przed koszeniem na łące lub w jej pobliżu widzimy dorosłe sarny to znak ze w trawie mogą być ukryte młode, wówczas rolnik powinien przed koszeniem „przeczesanie” łąki w poszukiwaniu młodych saren i je wypłoszyć lub przenieść biorąc w ręce przez trawę w bezpieczne miejsce i tam je pozostawić,

- druga z prostych metod  z użyciem płynu do mycia wymieszanego z wodą , wieczorem przed koszeniem opryskujemy brzegi łąki, zostawiając drogę do wyjścia dla matki z młodymi. Mieszanina do opryskiwania składa się z 2 dcl płynu w stosunku do 1 litra wody. Sarny nie lubią silnych zapachów i wyprowadzają młode,

- kolejną prostą metodą jest montowanie przed ciągnikiem listew z umocowanymi minimum co 20 cm łańcuchami dotykającymi ziemi, hałas zbliżającej się maszyny nie płoszy małych saren i zajęcy ale ich dotknięcie już tak.

sarenka

Na zdjęciu obok - mała sarna zginęła podczas koszenia łąki w gminie Kolno

 

 

 

 

 

 

agriculture 2475188 1920