b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2021_Plakat_sdbt.jpg

 Przewlekłe choroby niezakaźne w tym, te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce.

 

                  Od dawna wiadomo także, że palenie tytoniu sprzyja występowaniu infekcji dróg oddechowych, schorzeń sercowo-naczyniowych, a także jest najczęstszą przyczyną raka płuc oraz najważniejszym czynnikiem ryzyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

                 Prowadzone statystyki pokazują, że inhalacja dymu tytoniowego zwiększa ryzyko objawowego przebiegu infekcji SARS-CoV-2, a palacze dwukrotnie częściej niż osoby niepalące trafiają do szpitala. Mimo to w dalszym ciągu prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy.

Tegoroczny  Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony jest pod hasłem  „ Commit to quit”, co  sugeruje zobowiązanie do zakończenia nałogu / złożenie obietnicy rzucenia palenia.

 Postanowienie skutecznego pozbycia się nałogu jest szczególnie istotne w kontekście obecnej sytuacji epidemicznej. Pomimo pojawiających się różnych informacji na temat wpływu palenia tytoniu na częstość występowania i sposób przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, Światowa Organizacja Zdrowia stoi na stanowisku, że palacze są prawdopodobnie bardziej podatni na zachorowanie. Dzieje się tak dlatego, że ich palce mają częsty kontakt z ustami, przez co łatwiej dochodzić może do przeniesienia wirusa .

Jedyną skuteczną receptą,   by zachować zdrowie oraz  dobrą kondycję jest  natychmiastowe zaprzestanie palenia , do czego serdecznie namawiamy.

  Promocja Zdrowia PSSE Kolno

mt_ignore