b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2021_IMG_5701.jpg

Ponad rok trzeba było czekać, by móc podziękować Mieszkańcom Gminy Kolno, którzy po wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce, z potrzeby serca,  zaangażowali się w szycie maseczek ochronnych.  Dziś (15 czerwca), kiedy sytuacja epidemiczna w kraju już na to pozwala podziękowania i gadżety promocyjne osobiście przekazał  Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. – Wasza postawa na początku pandemii, to co zrobiliście, by chronić innych, jest naprawdę wspaniała i bardzo Wam za to bezinteresowne działanie na rzecz  innych dziękuję – podkreślał wójt Józef Wiśniewski. – Trudne czasy zawsze są sprawdzianem, a Wy pokazaliście, że macie wielkie serca i udowodniliście, że można na Was liczyć.

 

W trakcie spotkania w Czerwonem, które prowadził Mariusz Wesołowski Dyrektor CKGK w Koźle,  jako pierwszy podziękowania i upominek odebrał pan Andrzej Zduńczyk Sołtys Wykowa, bo jak przypomniał Wójt Gminy Kolno, to właśnie telefon od Sołtysa rozpoczął akcję szycia maseczek w Gminie Kolno.

- To był bardzo ważny, dając y impuls do działania telefon – przyznaje wójt Józef Wiśniewski. – Kolejnym naszym krokiem był zakup materiałów niezbędnych do uszycia maseczek i apel do Mieszkańców, by przyłączyli się do akcji.

Z Wykowa, gdzie jak podkreślał Sołtys Andrzej Zduńczyk maseczki początkowo szyte były dla Szpitala Ogólnego w Kolnie z materiałów własnych i dostarczonych przez szpital, akcja rozprzestrzeniła się na inne miejscowości w gminie.  Podziękowania otrzymali mieszkańcy Wykowa, ale też Panie z Janowa, Gietek, Kumelska, Lachowa,  Wincenty, Borkowa, Starego Gromadzyna, Zabiela i Kolimag. W akcję zaangażowali się również pracownicy Szkoły Podstawowej w Zabielu, Szkoły Podstawowej w Lachowie, Publicznego Przedszkola w Lachowie i Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie. W sumie kilkadziesiąt naprawdę wspaniałych osób.

- Wiem, że to wymagało poświęcenia i wysiłku,  dlatego raz jeszcze bardzo serdecznie Wam wszystkim dziękuję, słowa uznania kieruję również  do członków Waszych rodzin, za cierpliwość i za wyrozumiałość  – mówił Wójt Józef Wiśniewski. – Trzeba pamiętać, że w czasie kiedy angażowaliście się w to działanie,  maseczki ochronne nie były tak łatwo dostępne jak dziś, a ich cena szybko szła w górę, więc to  dzięki Wam  pracownicy szpitala, mieszkańcy gminy i wszyscy, do których trafiły uszyte przez Was maseczki mogli poczuć się bezpieczniej, co w tamtych czasach było niezmiernie  ważne i potrzebne .

Koordynacją dowożenia materiałów i rozwożenia uszytych już maseczek zajmowało się Centrum Kultury Gminy Kolno. Wolontariusze z Gminy Kolno łącznie uszyli ponad 3 tysiące maseczek ochronnych, które trafiły m.in. do wszystkich sołectw.