b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2021_losewo.jpg

Byli młodzi, mieli życie przed sobą, ale polegli w walce z okupantem w bitwie pod Piasutnem Żelaznym. 27 czerwca na zaproszenie Wójta  Gminy Kolno i Wójt Gminy Zbójna licznie zgromadzeni przedstawiciele władz różnego szczebla, służb mundurowych, szkół i jednostek OSP,  stowarzyszeń,  mieszkańcy obu gmin oraz osoby zainteresowane historią wspólnie uczcili pamięć 10 żołnierzy AK, którzy 29 czerwca 1944r. stoczyli nierówny bój z Niemcami.

 

Obchody 77 rocznicy bitwy pod Piasutnem Żelaznym rozpoczęliśmy na cmentarzu w Łosewie. Tu przy mogile poległych Pani Urszula Banach przypomniała zgromadzonym relacje z tamtych wydarzeń przekazywane w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Następnie  przedstawiciele  władz gmin Kolno, Zbójna i Mały Płock  złożyli wiązankę i znicze na grobie żołnierzy, a tuż za nimi kolejne delegacje w składzie: Mariusz Rytel reprezentujący Artura Kosickiego Marszałka Województwa Podlaskiego i Marka Olbrysia Wicemarszałka Województwa Podlaskiego, przedstawiciele Nadleśnictw Łomża i Nowogród, ppłk Tomasz Żyłka Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży, żołnierze 18 Pułku Logistycznego w Łomży,  13 Batalionu Lekkiej Piechoty  w Łomży i 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej , przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy, Światowego Związku Żołnierzy AK w Piszu, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie, Szkoła Podstawowa w Dobrym Lesie, Zespół Obsługi Placówek Oświatowych ze Szkołą Podstawową i Publicznym Przedszkolem w  Lachowie, Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy i Łomżyńskie Forum Samorządowe.  

Przedstawiciele władz Gminy Kolno i Gminy Zbójna złożyli również kwiaty pod tablicą pamiątkową żołnierzy AK aresztowanych w 1943 roku, którzy zginęli w obozach.

Następnie delegacje i poczty sztandarowe udały się pod pomnik w Piasutnie Żelaznym, by tu również złożyć kwiaty i znicze. Odpowiednią oprawę muzyczną w obu miejscach zapewnił grający na trąbce pan Piotr Gębarski.  

Dalsza część uroczystości odbywała się na terenie dawnej leśniczówki w Piasutnie Żelaznym. Mszę św. polową odprawili wspólnie ks. Gabriel Jastrzębski proboszcz Parafii pw. NSJ w Łosewie, ks. Patryk Banach oraz ks. Janusz Dymek,  a oprawę muzyczną zapewnił Zespół Ludowy Czerwieniacy wraz z organistą z parafii w Łosewie panem Tomaszem Samełko.

Po wspólnej modlitwie kilka słów do zgromadzonych skierowali Pani Elżbieta Parzych Wójt Gminy Zbójna  i Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno, a następnie Stefan Krajewski Poseł na Sejm RP i Mariusz Rytel w imieniu Wicemarszałka Marka Olbrysia.

- Naszym obowiązkiem jest pamiętać i tak jak dziś ksiądz proboszcz podkreślił, że dopóki jest proboszczem w Łosewie to będzie odprawiał tu mszę świętą, tak my możemy zapewnić, że tak jak do tej pory, wspólnie będziemy organizować obchody rocznicy bitwy pod Piasutnem Żelaznym – powiedział Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. – Jesteśmy to winni tym, którzy w walce oddali swoje młode życie.

Wójt Gminy Kolno podkreślał, że obok pamięci i edukacji młodego pokolenia ważna jest też lekcja patriotyzmu i refleksja nad tym jak dziś powinno wyrażać się miłość, szacunek  i przywiązanie do Ojczyzny. 

Kolejnym punktem w programie obchodów było wręczenie Medali „Za zasługi dla obronności kraju" przyznane przez Ministra Obrony Narodowej mieszkańcom Gminy Kolno, którzy swoich trzech lub czterech synów oddali do wojska. Medale odebrali: Pani Danuta Drężek, Janina Szewczyk, Bronisław Kopacz oraz w imieniu ojca pana Stanisława Kuliś jego córka Beata Kuliś – Nalewajek. Odznaczenia wojskowe wręczał ppłk Tomasz Żyłka Wojskowy Komendant Uzupełnień  w Łomży wraz z Wójtem Gminy Kolno.

W części artystycznej programu  zaprezentowały się zespół Borkowiacy oraz zespół śpiewaczy z Kuzi.

Na zakończenie obchodów członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie wraz z m.in. członkami Towarzystwa Przyjaciół Gminy Grabowo i Stowarzyszenia Historycznego im. 71 Pułku Piechoty przedstawili inscenizację wydarzeń z 29 czerwca 1944 roku.

W namiocie 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego każdy mógł dostać porcję prawdziwej wojskowej grochówki.

Nad bezpieczeństwem zgromadzonych czuwała Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy i strażacy z OSP w Janowie.

Współorganizatorami wydarzenia byli: CKGK w Koźle, Parafia pw. NSJ w Łosewie, Parafia pw. NS w Dobrym Lesie i Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie.

Dofinansowanie na organizację obchodów zdobyło Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Relacja z wydarzenia dostępna jest TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ

Galeria zdjęć TUTAJ