b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2021_wycieczkagbp.jpg

50 osobowa grupa składająca się z laureatów konkursów plastycznych ”Eko – robot z surowców wtórnych”, „Kolaż postaci z twórczości Stanisława Lema” i „Cosplay wybranej postaci wykreowanej przez Stanisława Lema” oraz inni uczestnicy projektu „Literacki szlak Stanisława Lema w 100 – lecie urodzin pisarza” w dniach 11-13 lipca uczestniczyli w wycieczce do Trojanowa, Krakowa, Zakopanego i Ojcowa zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonem.

 

 Pierwszego dnia wycieczki byliśmy w Farmie Iluzji w Trojanowie. Jest to wyjątkowy park łączący w jednym miejscu trzy światy: iluzji, nauki i zabawy. Na urokliwym leśnym terenie znajduje się ponad 60 zadziwiających atrakcji, a każda z nich oznacza przygodę, zagadkę lub zadanie do wykonania, czyli najlepszą formę edukacji – poprzez zabawę. Po krótkim pobycie w Trojanowie udaliśmy się do Krakowa, gdzie  spacerowaliśmy śladami Stanisława Lema. Na nocleg udaliśmy się do Domu Wypoczynkowego Grzybek pod Zakopanem.  

Drugiego dnia rano wyruszyliśmy do Kuźnic, gdzie znajduje się stacja kolejki linowej, którą wjechaliśmy na Kasprowy Wierch. Jest to jeden  z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów o wysokości 1987 m n.p.m. Znajduje się  tam Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne  - najwyżej położony budynek w Polsce. Pani przewodnik  sprowadziła nas żółtym szlakiem przez Halę Gąsienicową do Kuźnic.  Trasa wiodła  przez skaliste górskie zbocza pokryte kamieniami i żwirem, które przechodziły w  połacie kosodrzewiny, a następnie w teren zalesiony z potokami i łąki. Na krótki odpoczynek zatrzymaliśmy się w Schronisku Górskim „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej. Wędrowaliśmy w deszczu, ale piękne widoki zrekompensowały nasz wysiłek. Po południu udaliśmy się na spacer po Krupówkach. Krupówki to najsłynniejszy deptak w Polsce i reprezentacyjna ulica w Zakopanem. Można tam przejechać się dorożką, zrobić  zdjęcie z misiem czy Janosikiem, posmakować kuchni regionalnej lub zakupić pamiątki.

      Trzeciego dnia wycieczki odwiedziliśmy Ojców położony na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. Z panią przewodnik zwiedziliśmy Zamek w Pieskowej Skale, wybudowany przez Kazimierza Wielkiego. Zamek miał chronić kupców podróżujących Doliną Prądnika z Krakowa na Śląsk. Na Zamku w Pieskowej Skale były kręcone liczne filmy i seriale, np. „Janosik”, „Reich” czy „Ogniem i Mieczem”. Przed zamkiem stoi wysoka skała w kształcie maczugi nazwana Maczugą Herkulesa. Szersza u góry, węższa przy podstawie, ma 25 metrów wysokości. Potężna skała, przypominająca broń mitycznego olbrzyma powstała na skutek niszczącej działalności wiatru i mrozu. Na jej szczycie znajduje się mały, żelazny krzyż, który upamiętnia zdobycie skały przez Leona Witka z Katowic w 1933 roku.

 Z „Maczugą” wiąże się wiele legend. Jedna z nich związana jest z Panem Twardowskim, który rozkazał czartowi ustawienie skały wierzchołkiem do dołu. Czart pracę wykonał, a mistrz Twardowski musiał mu oddać swoją duszę.

      Wycieczka w Tatry, do Trojanowa, Ojcowa i Krakowa, to ostatni element składowy zadania „Literacki szlak Stanisława Lema w 100 – lecie urodzin pisarza” realizowanego przez GBP w Czerwonem. Wyjazd dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i zapewne na długo go zapamiętamy, tym bardziej, że niektórzy z nas w tych miejscach byli po raz pierwszy

             Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy uczestniczyli w wydarzeniach organizowanych w ramach realizacji projektu „Literacki szlak Stanisława Lema w 100 – lecie urodzin pisarza” dofinansowanego z MKDNiS

 z programu Partnerstwo dla Książki.

 „Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

 GBP w Czerwonem

Galeria zdjęć na fb biblioteki:

https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.4072079932887395/4072074429554612/

https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.4072140892881299/4072127996215922/

https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.4072172652878123/4072170282878360/

logolem