b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2021_IMG_7820.jpg

Objazd po wybranych inwestycjach, tych zrealizowanych ostatnio  i tych w trakcie, odbyli 15 lipca br. Radni Gminy Kolno, Sołtysi, Kierownicy z Urzędu Gminy Kolno  i Dyrektorzy jednostek organizacyjnych. Pierwszą tego typu wizytę w terenie zorganizował Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. Zaproszenie na spotkanie przyjął również  pan Kazimierz Gwiazdowski Poseł na Sejm RP, który w Borkowie przedstawił m.in. założenia Polskiego Ładu, omówił plany rozwoju infrastruktury drogowej oraz  przyjął podziękowania od Wójta Gminy Kolno za wspieranie Gminy Kolno w rozwoju.

 

-  Celem było zapoznanie wszystkich ze skalą przedsięwzięć, które już zrealizowaliśmy oraz wspólne rozmowy o rozwoju Gminy Kolno i o naszych planach na przyszłość  – mówi wójt Józef Wiśniewski. – Nasza gmina jest bardzo rozległa, i nie zawsze radni i sołtysi z danego okręgu widzieli co dzieje się w innej części gminy, a zdecydowanie lepiej na własne oczy sprawdzić, jakie są efekty decyzji podejmowanych na sesjach, czy zebraniach sołeckich.

Początek trasy miał miejsce w Czerwonem, gdzie dla tutejszej OSP zakupiony został nowy samochód bojowy oraz przeprowadzony został remont garażu.

Następnie na trasie był gminny plac w Starych Kiełczach - tu w ramach funduszu sołeckiego przez kilka lat uporządkowany został staw i gminny teren tuż obok, gdzie w ramach unijnego projektu powstał plac zabaw, zbudowane ogrodzenie, a ostatnio stanęła tu też  altana.

Dłuższą chwilę uczestnicy spędzili w Lachowie, gdzie przywitani przez  panią Bogumiłę Mikucką Dyrektor Publicznego Przedszkola w Lachowie i panią Jadwigę Filipkowską Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lachowie zwiedzili przedszkole zbudowane dzięki  dofinansowaniu pozyskanemu przez Gminę Kolno z Funduszy Europejskich. Ta pierwsza tego typu placówka w gminie jest doskonale wyposażona, podobnie jak szkolna kuchnia, która w ub. roku zyskała nowy, profesjonalny sprzęt zakupiony dzięki pozyskanej dotacji. Wszyscy mogli skosztować pysznych wypieków, przygotowanych przez Panie z obsługi kuchni w Lachowie.

Ze szkoły w Lachowie zgromadzeni udali się do Stacji Uzdatniania Wody w Kumelsku, po drodze mijając inwestycję drogową zrealizowaną przy współudziale pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych.

- Przez ostatnie dwa lata pozyskaliśmy ponad 4 mln złotych dofinansowania z Rządowego Programu Rozwoju Dróg dzięki czemu zrealizowaliśmy lub właśnie realizujemy w sumie aż 11 dróg gminnych – mówił wójt Józef Wiśniewski.

Na terenie SUW w Kumelsku radni i sołtysi przekonali się jak wygląda ten obiekt po zbudowaniu tu dodatkowego zbiornika na wodę oraz instalacji paneli fotowoltaicznych. Ta inwestycja również zrealizowana została przy wsparciu unijnej dotacji.

Z Kumelska przejechaliśmy przez Kossaki, gdzie na gminnym placu montowana jest właśnie altana, a w Rydzewie radni i sołtysi zwiedzili dawny budynek szkoły, który przez ostatnie lata w ramach funduszu sołeckiego i bieżącego utrzymania budynków gminnych był remontowany. Teraz jego wnętrze jest atrakcyjne i funkcjonalne, a w bieżącym roku zostanie również wyposażone, bo Gmina Kolno pozyskała dotację na ten cel.

W Tyszkach – Łabno uczestnicy mogli ocenić postęp prac nad realizacją projektu pt. „Budowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Tyszki-Łabno, Gmina Kolno”. To również inwestycja z unijnym dofinansowaniem w ramach której na gminnym placu stanie pierwsza w gminie modułowa świetlica.

We Wszeborach  widać było efekt prac nad uporządkowaniem i ogrodzeniem zbiornika wodnego oraz utwardzenie poboczy drogi gminnej.

W Borkowie natomiast wójt Józef Wiśniewski omawiał szczegóły inwestycji zrealizowanej przy wsparciu środków z Programu Rozwoju Lokalnej Infrastruktury  Sportowej „Sportowa Polska”. Dzięki ponad milionowej dotacji  generalny remont przeszła sala gimnastyczna i łazienki oraz dobudowane zostały dwie nowe sale i łazienka dla osób niepełnosprawnych.

Ostatnim punktem była wizyta na gminnych terenach nad Pisą w Wincencie, które Gmina Kolno zakupiła z myślą o rozwoju infrastruktury turystycznej.

- Dziękuję uczestnikom tej roboczej wizyty w terenie, ale też tym Radnym i Sołtysom, którzy w niej nie uczestniczyli, za współpracę, której efekty  widać w zasadzie w  każdym sołectwie – mówi wójt Józef Wiśniewski. – To dzięki temu, że potrafimy się porozumieć w kwestiach zasadniczych, oraz że mamy wsparcie dla naszych działań wśród przedstawicieli władz różnego szczebla,  udaje nam się tak skutecznie pozyskiwać środki zewnętrzne na rozwój gminy Kolno.