b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2021_wojsko.jpg

15 sierpnia obchodziliśmy 101 rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości w Kolnie, w których naszą gminę reprezentowała delegacja w składzie: Józef Bogdan Wiśniewski  Wójt Gminy Kolno, Stanisław Szymańczyk dyrektor ZOPO w Kolnie i Mariusz Wesołowski Dyrektor CKGK w Koźle oraz gminne obchody.

W ramach uroczystości w Kolnie przedstawiciele naszej gminy uczestniczyli we mszy św. W Parafii pw. Św. Anny w Kolnie oraz złożyli kwiaty i znicze w siedmiu miejscach związanych z historią Polski. Na scenie w trakcie pikniku wojskowego pt. „Zostań Żołnierzem RP” zaprezentowały się nasze zespoły: Czerwieniacy i Borkowiacy.

Gminne obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zniczy na symbolicznym grobie żołnierza, który został zamordowany w 1920 roku, a którego szczątków poszukiwało w maju br.  Stowarzyszenie "Wizna 1939". Hołd poległemu złożyła delegacja w składzie: Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno, Adam Wojciech Sekściński Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Tadeusz Chludziński Radny Gminy Kolno, Stanisław Szymańczyk Dyrektor ZOPO, Mariusz Wesołowski Dyrektor CKGK, Jacek Bagiński dyrektor SP w Czerwonem oraz Pan Witold Krupka, który jest strażnikiem pamięci i miejsca, w którym zginął polski żołnierz.

- Dzięki Panu Witoldowi poznaliśmy historię polskiego żołnierza, któremu w 1920 roku  głowę ściął Kozak oraz miejsce w którym poległ, gdzie na dębie od lat wisi krzyż. – mówi wójt Józef Wiśniewski. – Poszukiwania mogiły żołnierza nie przyniosły rezultatu, ale wierząc w ustne przekazy chcemy stworzyć tu miejsce, które godnie będzie upamiętniać poległego i symbolicznie również inne ofiary wojny polsko – bolszewickiej.

Kolejnym punktem gminnych obchodów była tradycyjni e już odprawiana przy kapliczce w Gietkach  Msza św. Polowa. Po wspólnej modlitwie na cmentarzu parafialnym w Łosewie kwiaty i znicze, w obecności rodzin zasłużonych żołnierzy: Bronisława Milewskiego –żołnierza 4 Dywizjonu Artylerii Konnej i  kawalera Orderu Virtuti Militari oraz Bronisława Kotlewskiego – żołnierza 5 Pułku Piechoty Legionów, odznaczonego Krzyżem Walecznych 1920 oraz odznaką pamiątkową Wielkanoc Wilno 1919 przyznawaną walczącym o wyzwolenie Wilna żołnierzom, składali: Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno, ks. Gabriel Jastrzębski proboszcz Parafii NSJ w Łosewie, Jerzy Samul Radny Gminy Kolno, Bożena Duda Dyrektor SP w Janowie, Stanisław Szymańczyk Dyrektor ZOPO, Mariusz Wesołowski Dyrektor CKGK i Alfred Samul sołtys Niksowizny.

- Naszym obowiązkiem jest pamiętać, o tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce – mówił wójt Józef Wiśniewski.

Na zakończenie zgromadzeni  wspólnie oddali hołd żołnierzom AK poległym w bitwie pod Piasutnem Żelaznym, którzy pochowani są na cmentarzu w Łosewie.

Fot. poniżej z obchodów w Kolnie pochodzą z archiwum kolniak24.pl

zdjęcia z obchodów w Gminie Kolno dostępne są TUTAJ