b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2021_bordozynki21.jpg

W ostatnią niedzielę sierpnia w Borkowie świętowaliśmy Dożynki Gminne. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, dzielenia się chlebem, korowodu dożynkowego, życzeń dla rolników i  odznaczeń dla zasłużonych dla rozwoju rolnictwa oraz dobrego jedzenia i tanecznej muzyki. Dopisali również goście, bo na zaproszenie do wspólnych obchodów tego najważniejszego święta rolników odpowiedziało bardzo wielu uczestników, w tym m.in. przedstawiciele władz różnego szczebla, przedstawiciele służb mundurowych, delegacja z partnerskiej Gminy Lubień, delegacje dożynkowe z parafii w gminie Kolno oraz przedstawiciele firm i instytucji na co dzień współpracujący z rolnikami z naszej gminy.

 

Tradycyjnie Dożynki Gminne rozpoczęliśmy Mszą sw. koncelebrowaną przez ks. Kanonika Krzysztofa Wróblewskiego proboszcza parafii pw. Trójcy Świętej w Borkowie i ks. Tadeusza Kaczyńskiego proboszcza Parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie. Po wspólnej modlitwie korowód dożynkowy na czele z pocztami sztandarowymi Gminy Kolno, OSP Borkowo i szkół z naszej gminy, a prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP Przasnysz przeszedł na plac  przy Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna Dożynek.

- Dożynki Gminne w Borkowie miały odbyć się już przed rokiem, ale wówczas plany pokrzyżowała nam pandemia koronawirusa. Dlatego bardzo, naprawdę bardzo się cieszę, że  sytuacja polepszyła się na tyle, że dziś  już możemy wspólnie obchodzić to najważniejsze święto rolników – mówił Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. - Dziś jako wspólnota Gminy Kolno, wraz z zaproszonymi gośćmi, nie tylko dziękujemy za tegoroczne plony. Składamy również wyrazy uznania  i wdzięczności naszym rolnikom, za ich ciężką codzienną pracę. Pracę, która jest zawodem, ale też powołaniem, a bardzo często również wielopokoleniowym zobowiązaniem do rozwijania rodzinnych gospodarstw.

Po przemówieniu Wójta Gminy Kolno Starosta i Starościna Dożynek Państwo Małgorzata i Janusz Wielbut z Borkowa przekazali na ręce gospodarza gminny chleb, po czym nastąpił ważny moment wspólnego dzielenia się nim ze wszystkimi uczestnikami wydarzenia.

Następnie na scenę zaproszeni zostali Panie i Panowie Sołtysi, którzy na wniosek Józefa Bogdana Wiśniewskiego Wójta Gminy Kolno odznaczeni zostali przez Grzegorza Pudę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Medale zasłużonym przypinała Pani Paulina Brzezińska-Bralska Dyrektor Biura Ministra w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  W tym gronie znaleźli się: pan Jacek Gromadzki sołtys Gromadzyna Wykno, pan Bogusław Olszewski sołtys Kowalewa, pan Stanisław Banach sołtys Łosewa, pan Sławomir Sarnacki sołtys wsi  Żebry, pan Andrzej Zduńczyk sołtys Wykowa, pani Mirosława Mieczkowska sołtys wsi  Truszki Zalesie, pani Danuta Kozikowska sołtys wsi Koziki i pan Waldemar Piwowarski sołtys wsi  Górszczyzna.  

- Dziś ta honorowa odznaka trafiła do Pań i Panów Sołtysów, którzy prowadzą bądź prowadzili gospodarstwa rolne, a dodatkowo angażują się w rozwój swoich sołectw – mówił wójt Józef Wiśniewski. - Takich aktywnych liderów w naszej gminie mamy bardzo wielu, dlatego sukcesywnie będziemy wnioskować o  przyznawanie tego typu odznaczeń kolejnym naszym mieszkańcom.

W uznaniu zasług dla rozwoju Gminy Kolno, gminy typowo rolniczej odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymał również Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno.  Wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi złożył pan Andrzej Duda Burmistrz Kolna, który ze sceny podkreślił dobrą współpracę lokalnych samorządów oraz wkład Wójta Gminy Kolno w rozwój nie tylko rolnictwa, ale całej gminy.

Po wręczeniu odznaczeń głos zabierali zaproszeni goście. Słowa o kondycji rolnictwa, ciężkiej pracy na roli oraz podziękowania i życzenia rolnikom z Gminy Kolno składali: w imieniu Grzegorza Pudy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pani Paulina Brzezińska-Bralska Dyrektor Biura Ministra, Lech Antoni Kołakowski Poseł na Sejm RP, w imieniu Kazimierza Gwiazdowskiego Posła na Sejm RP pani Monika Stefańska dyrektor Biura Poselskiego,  Tadeusz Klama Starosta Kolneński, Adam Wojciech Sekściński Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Waldemar Szczesny Dyrektor Podlaskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz pan Kazimierz Szczepaniec Wójt Gminy Lubień, który na ręce Wójta Gminy Kolno przekazał również dożynkowy koszt z darami z Małopolski. List do organizatorów i uczestników Dożynek Gminnych skierował również pan Krzysztof Jurgiel Poseł do PE.

Część artystyczną Dożynek rozpoczął występ Orkiestry Dętej z Przasnysza. Następnie na scenie zaprezentowały się nasze zespoły: Muzykujące Bieliki,  Zespół Ludowy Czerwieniacy, Zabielanki i Borkowiacy a następnie gościnnie zespół Grabowianie z Grabowa.  Blok muzyki tanecznej rozpoczął zespół Minimals i zespół Roxter. Do tańca i świetnej zabawy wszystkich porwały gwiazdy wieczoru: zespół Imperium i zespół Fanatic.

W trakcie Dożynek Gminnych w Borkowie można było skorzystać z mobilnego punktu szczepień zorganizowanego przez OSP Borkowo oraz zwiedzić stoiska przygotowane przez KRUS, ARiMR, PODR  w Szepietowie, 13 Łomżyński Batalion Lekkiej Piechoty w Łomży oraz firmę Agrocentrum. 

Pysznym jedzeniem częstowały nasze Koła Gospodyń Wiejskich z Borkowa, Janowa, Zaskrodzia i Bialik.

Na najmłodszych czekały atrakcje: zjeżdżalnie dmuchane, stoiska z zabawkami, malowanie twarzy.

O bezpieczeństwo uczestników Dożynek dbały firma ochroniarska, ale też Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy i jednostki OSP Borkowo i OSP Zaskrodzie.

Ważnym elementem wydarzenia była zbiórka pieniędzy na operacje serca małej Oli. Na stoisku zorganizowanym przez Centrum Integracji Społecznej w Kolnie można było na ten szczytny cel zakupić ciasta, rękodzieło, czy wziąć udział w loterii. Lub wrzucić datek do puszki. Wszyscy chętni wzięli też udział w wyzwaniu, do którego Gminę Kolno nominowała Gmina Mały Płock. W ramach akcji #SztafetaPoŻycieOleńki wspólnie z dyrektorami CKGK i CIS zrobiliśmy 10 przysiadów.

Organizatorem Dożynek Gminnych było Centrum Kultury Gminy Kolno, a sponsorami obok Gminy Kolno również: Bank Spółdzielczy w Kolnie, Grupa AgroCentrum, Bank BNP Paribas, AimControllers.com, PHU Olmet, serwis www.totutaj.info.pl, Baza Maszynowa Danex, Auto Naprawa Rafał Piwowarski, Przewozy Pasażerskie” Zbyszko”, Agroturystyka z Borkowa, Sprzedaż hurtowa montaż klimatyzacji stacjonarnych w Borkowie, Obsługa Biurowa Zbigniew Stachelski, Sala Zabaw Lililand w Kolnie.

Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie Dożynek Gminnych i już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznym święcie rolników.

Relacja z wydarzenia TUTAJ, TUTAJ

Galeria TUTAJ