b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2017_Plakat_ÜDbT__puzzle.jpg

W dniu 31 maja 2017r. przypadają obchody Światowego Dnia bez Tytoniu.  Zgodnie z priorytetem jakim jest ograniczenie przedwczesnej umieralności społeczeństwa polskiego spowodowanej czynnym i biernym paleniem tytoniu, w tym terminie podejmowane są różnorodne działania edukacyjno-informacyjne związane z profilaktyką antytytoniową.

 

   Chociaż liczba palaczy w Polsce regularnie spada, to jednak do codziennego palenia przyznaje się jeszcze 27% ankietowanych. Co minutę z powodu choroby wywołanej paleniem tytoniu umiera na świecie sześć osób. Warto podkreślić, że rocznie statystyczny palacz wypala około 3500 papierosów. W samej Polsce wypala się ponad 4 miliardy opakowań rocznie. Mimo, że 70% palących chce zerwać z nałogiem, to niestety jedynie 3% faktycznie udaje się tego dokonać. Jednocześnie trzeba mieć także świadomość, że bierne palenie w domu lub w pracy zwiększa ryzyko rozwoju choroby wieńcowej o około 25-30%, a raka płuc o 20-30%.  W dymie tytoniowym znajduje się ponad 4000 różnych substancji, wiele o działaniu toksycznym, mutagennym, teratogennym oraz kancerogennym (rakotwórczym).  Ich wdychanie niekorzystnie wpływa na cały organizm. Powoduje choroby układu sercowo – naczyniowego i nowotwory, które odpowiadają za 75% zgonów w Polsce.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. Z 1966r. Nr 10, poz.55 z późn. zm.) strefy bezdymne powstały w: zakładach pracy, przedszkolach, szkołach, na uczelniach, w przychodniach, szpitalach, lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, kinach, teatrach, domach kultury, obiektach sportowych, miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci oraz na przystankach komunikacji miejskiej. Za łamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 złotych. Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 złotych.

informacja PSSE Kolno