b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2021_Foto._Sylwester_Nicewicz_7.jpg

Ku pamięci – aby następne pokolenia chyliły czoła przed ludźmi, którzy nie wahali się złożyć ofiary największej – własnego życia. Przypomina walkę o niepodległość Polski, żołnierzy polskiego państwa podziemnego ziemi kolneńskiej w latach 1939 -1947. Jest to rekonstrukcja sztandaru wykonanego przez żołnierzy polskiego państwa podziemnego ZWZ/AK w Kolnie podczas okupacji niemieckiej. Sztandar ten wpisuje się w tradycje 33 pułku piechoty z Łomży.

W 1943 roku, w ramach przygotowań do akcji "Burza", Rejon Kolno Armii Krajowej przekształcono w II batalion 33 pułku piechoty Armii Krajowej Łomża. Profesor  Marek Ney-Krwawicz w książce  „Sztandary i proporce Armii Krajowej” napisał w rozdziale „W okręgu białostockim Armii Krajowej”: „Trudne warunki konspiracji na Białostocczyźnie odcisnęły swoje piętno także na sztandarach Armii Krajowej. Dotychczasowe ustalenia pozwalają na potwierdzenie istnienia tylko jednego tego typu symbolu w Białostockim Okręgu Armii Krajowej. Wiąże się on z Rejonem Kolno, wchodzącym w skład Obwodu Łomżyńskiego. Sztandar ten powstał w Kolnie na przełomie 1941 i 1942 roku. W pracach nad nim brała czynny udział Maria Milewska ps. „Szarotka”, żona Stanisława Milewskiego ps. „Śmiały”,  komendanta Rejonu Kolno.”

Oprócz cennej informacji profesora dostępna jest filmowa relacja żołnierzy AK – film dostępny jest na YouTube: „ Ruch oporu w Kolnie. Wspomnienia polskich żołnierzy”, link - https://youtu.be/ToJJTMg7Nbw  Od 8 minuty, 32 sekundy filmu dowiadujemy się o szczegółach, które były bardzo przydatne przy rekonstrukcji sztandaru.

Osoby i instytucje, które wzięły udział w rekonstrukcji sztandaru z Kolna zrobiły to dla dobra wspólnego – nikt z wymienionych nie oczekiwał i nie oczekuje zwrotu poniesionych nakładów.

Inicjatorem i koordynatorem wykonania repliki jest Adamem Przyborowski z Gdyni.

Projekt, komputerowe przygotowanie szablonów do wycięcia naszywanych elementów, wybór i zakup odpowiednich materiałów do wykonania sztandaru zrealizowała Barbara Modzelewska z Gdyni.

Przy odtwarzaniu repliki sztandaru bojowego ZWZ z Kolna prace krawieckie wykonali:

Hetman - Producent odzieży ochronnej, Kolno,

Usługi krawieckie - Elżbieta Zalewska, Stary Gromadzyn.

Gablotę na sztandar  wykonał i drzewce sztandaru dostarczył Nicewicz – Producent drzwi, Kozioł.

Realizacja filmu – Sylwester Nicewicz.

 

Adam Przyborowski

Fotorelacja TUTAJ