b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2017_26.jpg

Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem zaprosiła uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem do wzięcia udziału w grze terenowej zorganizowanej w ramach projektu "Literackie i historyczne wspomnienie Józefa Piłsudskiego w 150 rocznicę urodzin Marszałka". W grze chłopcy kontra dziewczęta wzięło udział 41 uczniów z klas IV-VI, którzy zostali podzieleni na 4 zespoły.

Każda grupa otrzymała kartę z poleceniami do wykonania na czas, które sprawdzały nie tylko wiedzę dotyczącą życia i działalności Józefa Piłsudskiego, ale także topografię terenu wokół szkoły oraz biblioteki. Nie zabrakło zadań sprawnościowych, np. uczestnicy mieli zjechać na zjeżdżalni na placu zabaw, przejść po równoważni, rzucać do celu. Niektóre zadania były ukryte, niektóre zaś otrzymać można było od agentów ustawionych w poszczególnych punktach gry. Gra terenowa miała na celu nauczyć młode osoby współpracy ze sobą, zdrowej rywalizacji, przestrzegania przepisów bezpieczeństwa, a poprzez zabawę poznanie historii Polski oraz lokalnej tradycji i kultury.

Zwycięską okazała się drużyna w składzie: Hubert Bajkowski, Bartosz Banach, Kryspin Gugnacki, Jakub Jermacz, Piotr Kozioł, Przemysław Kozioł, Krzysztof Olechno, Maciej Olszak, Dawid Pisiak, Bartosz Smaka uzyskując 63 pkt. Chłopcy zwrócili na siebie uwagę nie tylko prezentowanym przez siebie poziomem wiedzy, ale także znakomitą współpracą i „zgraniem” grupy.

W rywalizacji chłopcy kontra dziewczęta wyniki są wyrównane. Wygrały dziewczęta uzyskując łącznie 119 pkt, chłopcy – 117 pkt. Punkty można było uzyskać wykazując się wiedzą i sprawnością fizyczną. Chłopcy wykazali się większą wiedzą zdobywając 89 pkt, dziewczęta – 77 pkt. W ocenie sprawnościowej dziewczęta zdominowały chłopców uzyskując 42 pkt., chłopcy – 28 pkt.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i serdecznie dziękujemy za udział. Podziękowania za pomoc w organizacji gry składamy także naszym agentom: Alicji Bagińskiej, Agnieszce Bazydło, Alicji Piekarskiej, Barbarze Siwik.

Marzena Banach i Barbara Sielawa