b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2022_zespol.jpg

Kolejne już posiedzenie sztabu kryzysowego odbyło się 2 marca w Urzędzie Gminy Kolno. Tematem była koordynacja działań związanych z pomocą humanitarną dla obywateli Ukrainy.

– Omawialiśmy kwestie związane z trwającą w naszej gminie zbiórką darów i możliwością przyjęcia u nas uchodźców  z Ukrainy oraz zadania do realizacji których zobowiązał nas w związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie Wojewoda Podlaski – mówi Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. – Organizacja pomocy uchodźcom, by była skuteczna, musi przebiegać sprawnie, dlatego tak istotna jest dobra współpraca  władz, instytucji, organizacji i mieszkańców naszej gminy. Za ten wspólny wysiłek wszystkim zaangażowanym z serca dziękuję.

 

Koordynacja zbiórki darów

Jak już informowaliśmy w  Gminie Kolno w  zbieranie produktów i środków potrzebnych mieszkańcom Ukrainy, zarówno tym pozostającym w swoim kraju, jak i oczekującym na przejściach granicznych czy tym już przebywającym  w Polsce odbywa się w remizach, szkołach, świetlicach, Centrum Kultury Gminy Kolno, Gminną Bibliotekę Publiczną, przez Koła Gospodyń Wiejskich, z inicjatywy Radnych i Sołtysów Gminy Kolno w poszczególnych sołectwach.

Miejscem do którego trafią wszystkie zebrane przez mieszkańców Gminy Kolno dary jest zorganizowany na polecenie Wojewody Podlaskiego powiatowy magazyn w Kolnie.

 Lista najpotrzebniejszych rzecz dostępna jest TUTAJ

Bardzo ważne jest to, by dostarczane rzeczy były w miarę możliwości posegregowane na kategorie i w zbiorczych opakowaniach np. w zgrzewkach,  kartonach czy opisanych workach.

Koordynatorami zbiórki są:

Mariusz Wesołowski Dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno (zbiórki w świetlicach, KGW i sołectwach) nr tel. 602 877 845

Kamil Jarzyło Komendant M-G OSP w Kolnie (zbiórki w jednostkach OSP) - nr tel. 508 951 795

Stanisław Szymańczyk  (zbiórki w szkołach) – nr tel. 664 725 959

 

Koordynacja działań związanych z pobytem obywateli Ukrainy w naszej gminie

We współpracy z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku w Gminie Kolno zabezpieczona została określona liczba miejsc zakwaterowania dla mieszkańców Ukrainy. W razie potrzeby na ten cel przystosowane zostaną również nasze wiejskie świetlice.

Dziś trudno oszacować skalę potrzeb w tym zakresie, a wiemy, że w Gminie Kolno są mieszkańcy, którzy chętnie przyjmą do siebie uciekających przed wojną obywateli Ukrainy dlatego apelujemy o zgłaszanie w Urzędzie Gminy Kolno danych dotyczących liczby takich miejsc zakwaterowania.

Ponadto apelujemy o to, by informować Urząd Gminy Kolno o mieszkańcach Ukrainy, którzy już dotarli do Gminy Kolno, by np. dołączyć do pracującej tu rodziny. Zgłoszenie takich obywateli

Koordynatorem działań w tym zakresie jest Adam Masłowski Sekretarz Gminy Kolno tel. 86 278 91 22 i adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wsparcie socjalne, opieka zdrowotna i edukacja

Zgodnie z deklaracjami Rządu RP obywatele Ukrainy przebywający w Polsce mają mieć zapewniony  dostęp do służby zdrowia, do edukacji, wsparcia socjalnego i psychologicznego.

Szczegółowych informacji w zakresie edukacji dzieci z Ukrainy w szkołach w gminie Kolno udziela Stanisław Szymańczyk Dyrektor ZOPO w Kolnie i dyrektorzy szkół podstawowych w naszej gminie.

Informacje na temat pomocy socjalnej, psychologicznej czy w obszarze zdrowia dostępne są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kolnie pod nr tel. 86 278 26 31

 

Zbiórki pieniędzy

Wszystkich, którzy chcą finansowo wesprzeć działania podejmowane na rzecz  mieszkańców Ukrainy prosimy o korzystanie z listy potwierdzonych zbiórek, które dostępne są na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/

 

Zbiórka Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Kolno „Integracja”

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Gminy Kolno, którzy w poszczególnych sołectwach już zbierają pieniądze na pomoc Ukrainie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kolno „Integracja” uruchomiło konto dedykowanej tej właśnie zbiórce

Pieniądze z dopiskiem „Pomoc Ukrainie” wpłacać można na konto w Banku Spółdzielczym w Kolnie

Nr rachunku: 30 8754 0004 0000 9191 2000 0100

Pierwszą wpłatą jest kwota zebrana przez Stanisława Antoszewskiego sołtysa wsi Filipki Małe zebrana od mieszkańców sołectwa.

 

Ważne informacje

Wszelkie informacje dotyczące pomocy Ukrainie dostępne są na stronie: https://pomagamukrainie.gov.pl/  oraz https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina2

Ponadto Podlaski Urząd Wojewódzki na polecenie MSWiA zorganizował całodobowy punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy, który działa na dworcu PKP w Białymstoku (ul. Kolejowa 9). Uruchomiona została również infolinia – nr tel. 603 660 052