b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2022_szczepeinia.jpg

W dniach 24-30 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. W tym roku akcja informacyjna  organizowana jest pod hasłem „Długie życie dla wszystkich’’

 

Podczas najbliższego tygodnia chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na korzyści wynikające ze szczepień i ryzyka związane ze spadkiem osób zaszczepionych.  Celem jest wzmocnienie znaczenia sprawiedliwego i rozszerzonego dostępu do szczepionek, aby przyczynić się do długiego i zdrowego życia dla wszystkich.

Od ponad dwóch stuleci szczepionki pomagają uczynić świat bezpieczniejszym, począwszy od pierwszej szczepionki przeciw ospie prawdziwej po najnowsze szczepionki mRNA przeciw COVID-19. W tym roku inicjatywa zrzesza partnerów i współpracowników Europejskiego Regionu WHO, po to by podkreślić znaczenie szczepień w ochronie osób w każdym wieku i o różnym pochodzeniu przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Dodatkowo inicjatywa ta ma na celu przypomnienie również o historycznym wpływie szczepionek na ograniczenie chorób zakaźnych i ich występowanie.

 Kluczowe przesłania Europejskiego Tygodnia Szczepień 2022

Szczepienie to mocny fundament długowieczności i życia w zdrowiu.

#Długieżyciedlawszystkich #LongLifeforAll

  • Długie życie dla wszystkich to nie obietnica, to ambicja. Ponieważ każdy zasługuje na szansę na satysfakcjonujące życie.
  • Szczepionki ratują życie od 1798 roku. Pierwsza szczepionka przeciw ospie prawdziwej po raz pierwszy dała każdemu równe szanse w walce z wyniszczającą chorobą.
  • Wartości szczepionek nie mierzymy w podanych dawkach, ale w zdrowym i dłuższym życiu.
  • Szczepionki dają nam wszystkim szansę i nadzieję na cieszenie się bardziej satysfakcjonującym życiem. I o to wszyscy powinniśmy walczyć.
  • Szczepionki należą do najbardziej znaczących odkryć naukowych wszechczasów, pomagając chronić kolejne pokolenia przed wieloma chorobami zakaźnymi.
  • Rodzice, którzy mają dostęp do szczepień, nie muszą się martwić, że ich dzieci cierpią na wyniszczające choroby, które nękały poprzednie pokolenia.
  • Szczepionki, które chronią przed powszechnym kiedyś chorobom jak odra, biegunki i zapalenia płuc, pozwalają większej liczbie dzieci na świecie żyć dłużej i cieszyć się lepszą jakością życia.
  • Wszyscy ludzie na świecie powinni mieć łatwy dostęp do szczepionek, których potrzebują, i na które zasługują.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kolnie
Urszula Teresa Gołębiewska