b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2017_too3.jpg

29 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona oraz Dzień Matki i Ojca.Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pod przewodnictwem Ks. Proboszcza dra Dariusza Wiznera w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie. Udział w nabożeństwie wzięli przedstawiciele naszej szkolnej społeczności.

 

            Akademii towarzyszyło motto: „Największa nadzieja to matka”. Gościliśmy proboszcza parafii Łosewo, radnego gminy Kolno – p. Alfreda Samula, dyrektora ZOPO       w Kolnie – p. Stanisława Szymańczyk, który w imieniu wójta i własnym przekazał najserdeczniejsze życzenia mamom z okazji ich święta. Licznie przybyli również rodzice naszych uczniów, a w szczególności mamy. Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor szkoły – Bożena Duda, która   w swoim przemówieniu nawiązywała do życia patrona i Jego nauk. Wskazywała na niezwykłą rolę rodziców w procesie kształtowania młodych ludzi za słowami Wyszyńskiego: „W domu rodzinnym uczcie się przede wszystkim miłości społecznej, której nam tak bardzo potrzeba dla życia naszego narodu. Nie ma lepszej szkoły jak miłości w rodzinie.” Zwróciła się do rodziców, by w dzisiejszych czasach rozwoju wszelakich technologii, rozmawiać z dziećmi, nie uciekając w świat portali społecznościowych, Internetu.

            Kolejnym elementem była inscenizacja uczniów klas IV – V dotycząca życia naszego patrona, począwszy od okresu Jego dzieciństwa, po czasy kapłaństwa, trudny okres więzienia Prymasa aż do Jego śmierci. Ukazano, jakimi wartościami kierował się w życiu, jak istotną rolę w trudnych losach odegrała Matka Boża, której zawierzył swe życie. Ta część przeplatana była wspólnie śpiewanymi pieśniami Maryjnymi.

            Następnie uczniowie młodsi z klas I – III w montażu słowno – muzycznym podziękowali swoim rodzicom za trud wychowania, przeprosili za niewłaściwe zachowania w humorystycznej piosence o mamie, w wierszach. Wręczyli laurki w formie oryginalnych kwiatów. Mamy miały też niełatwe zadanie – w konkursie należało wybrać portret sporządzony przez swoje dziecko. Na zakończenie najmłodsi – z oddziału przedszkolnego przenieśli zebranych w region Śląska, pięknie prezentując taniec do piosenki „Zasiali górale”.

            Podsumowaniem uroczystości było wyróżnienie laureatów konkursów wiedzy historycznej oraz literackich - krzewiących idee Patrona naszej szkoły.

Aneta Roman, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie

więcej zdjęć TUTAJ