b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2022_IMG_5030.jpg

3 maja, w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, jednostka OSP Zabiele świętowała jubileusz 95-lecia istnienia. Zaproszenie do udziału w uroczystościach przyjęło wielu znamienitych gości, którzy podkreślali wyjątkowy charakter tej tworzonej od pokoleń jednostki.

Obchody rozpoczęła Msza św. w Kościele pw. Św. Jana Ewangelisty w Zabielu. Po wspólnej modlitwie zgromadzeni,  na czele z pocztami sztandarowymi OSP Zabiele, OSP Wyszonki Kościele i Gminy Kolno, przemaszerowali do remizy, gdzie oficjalna część uroczystości odbyła się na placu. Po złożeniu meldunku,  podniesieniu flagi i powitaniu gości przez Andrzeja Sekścińskiego Prezesa OSP Zabiele Druh Władysław Kowalczyk przeczytał wiersz o jednostce OSP, który napisał specjalnie na tę okoliczność.

Ważnym momentem jubileuszu było wręczanie licznych medali i odznaczeń Druhnom  i Druhom z OSP Zabiele. Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali druhowie: Jan Pieklik i Andrzej Pietruszka.  (pełna lista odznaczonych na samym dole).

Po odznaczeniach przyszedł czas na gratulacje i życzenia. Jako pierwszy przemawiał Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno, który scharakteryzował funkcjonowanie jednostki oraz podkreślił, że społeczność OSP Zabiele potrafi zjednać do współpracy i wspólnych działań bardzo wiele podmiotów.

- Szanowni goście, którzy są tutaj obecni też mieli swój wkład i swoją cegiełkę w rozwój tej jednostki za co bardzo gorąco dziękuję – mówił wójt Józef Wiśniewski, a następnie dziękował Druhom i Druhnom z OSP Zabiele za zaangażowanie w służbę, za odwagę, kreatywność i za działania, dzięki którym wzrasta poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców gminy i powiatu.

Na pamiątkę jubileuszu Wójt Gminy Kolno wręczył na ręce prezesa Andrzeja Sekścińskiego pamiątkowy kryształ.

Życzenia z okazji jubileuszu 95- lecia OSP Zabiele złożył następnie Lech Antoni Kołakowski Poseł na Sejm RP i Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Dzisiejsze święto w Zabielu pięknie wpisuje się w majowe uroczystości. Wczoraj mieliśmy Dzień Flagi, dziś obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – mówił Lech Antoni Kołakowski. – Chcę pogratulować Wam dorobku, infrastruktury, samochodu a nade wszystko zaangażowania społecznego i tej młodzieży.

Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski zanim wręczył OSP Zabiele pamiątkowy grawerton podkreślał, że:

-  Wasza misja jest bardzo odpowiedzialna i ciężka, za to wszystko chciałbym Wam dziś podziękował – mówił Pan Kazimierz Gwiazdowski podkreślając, że na strażaka zawsze można liczyć, a rząd zjednoczonej prawicy wspiera ochotników przekazując duże środki na zakup samochodów i wyposażenia.

List gratulacyjny od pana Stefana Krajewskiego Posła na Sejm RP odczytał i przekazał druh Michał Zarzecki.

Następnie życzenia składali: pan Andrzej Duda Burmistrz Kolna, Wojciech Adam Sekściński Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, bryg. Marcin Bielakowicz Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP  w Białymstoku, Zenon Białobrzeski Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Oddziału ZOSP RP w Białymstoku, Tadeusz Klama Starosta Kolneński, st. bryg. Paweł Pupek Komendant Powiatowy PSP w Kolnie, Piotr Glinka zastępca dyrektora  oddziału terenowego KOWR w Białymstoku i przedstawiciel zaprzyjaźnionej jednostki OSP Wyszonki Kościelne.

-  Jesteście jedną z wyróżniających się jednostek OSP KSRG na terenie powiatu kolneńskiego, których  jest obecnie jedenaście – podkreślał Paweł Pupek Komendant Powiatowy PSP w Kolnie, który na zakończenie przemówienia i życzeń dziękował rodzinom i bliskim strażaków ochotników z Zabiela za zrozumienie dla strażackiej służby.

Na zakończenie głos zabrał Andrzej Sekściński prezes OSP Zabiele dziękując wszystkim za życzenia i udział w uroczystości.

W części artystycznej zaprezentowały się zespoły  z gminy Kolno: Zabielanki, Brokowiacy, Muzykujące Bieliki, Czerwieniacy a gościnnie wystąpiła łomżyńska Kapela Miód na Serce.

Dla najmłodszych była zjeżdżalnia i strażackie konkursy z nagrodami, a dla wszystkich grochówka i słodkości.

W trakcie festynu prowadzona była zbiórka na rehabilitację i leczenie córki strażaka. Do puszki trafiła też kwota wylicytowana za suszarkę do warzyw i owoców, którą na ten cel przekazali strażacy z OSP Zabiele.

W organizacji jubileuszu i Dnia Rodziny druhów z OSP Zabiele wsparło Centrum Kultury Gminy Kolno i Koło Gospodyń Wiejskich w Zabielu .

Relacje  z wydarzenia dostępne są na Radio Białystok TUTAJ i Radio Nadzieja TUTAJ

Lista odznaczonych zobaczysz TUTAJ

Wiersz Druha Władysława Kowalczyka dostepny jest na https://www.facebook.com/KolnoGmina/