b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2022_Światowy_Dzień_bez_Tytoniu_2022-1.jpg

31 maja rokrocznie obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Tytoniu.  Został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. Corocznie WHO dąży do zwrócenia uwagi społeczeństwa na skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne  palenia papierosów. Hasłem przewodnim tegorocznych  obchodów  jest „Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska”. Globalna kampania prowadzona przez WHO ma na celu podniesienie świadomości  ludności  całego świata na temat negatywnego wpływu  cyklu produkcyjnego tytoniu  na środowisko.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje:

  • 600 000 000 drzew ścina się na papierosy
  • 84 000 000 ton emisji dwutlenku węgla uwalnia się do powietrza, podnosząc globalną temperaturę
  • 22 000 000 000 litrów wody używa się do robienia papierosów

Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko jest ogromny i ciągle rośnie, wywierając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety.

Tytoń zabija każdego roku ponad 8 milionów ludzi i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumenckie.

 

Kluczowe przesłania Światowego Dnia bez Tytoniu 2022

  • Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikiem i odpadami z e-papierosów. Nie daj się nabrać na próby przemysłu tytoniowego, które próbują odwrócić uwagę od szkód środowiskowych poprzez greenwashing* swoich produktów dzięki darowiznom na rzecz inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju i raportowaniu o „standardach” środowiskowych, które często sami ustalają. 
  • Przemysł tytoniowy zarabia na niszczeniu środowiska i musi być pociągnięty do odpowiedzialności za niszczenie środowiska oraz do płacenia za odpady i szkody.
  • Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i dla naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.
  • Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.

Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Ze względu  na wzrastającą liczbę osób uzależnionych od tytoniu możemy powiedzieć, że jest to jeden z wielu powodów, aby zachęcić społeczeństwo  w  dniu obchodów  do rzucenia palenia i zarazem zadbania o dobro środowiska. Należy również pamiętać, iż palenie papierosów prowadzi do  negatywnych skutków zdrowotnych wywołujących groźne choroby a nawet śmierć. Przypominamy, że nikotyna zawarta w tytoniu jest silnie uzależniająca, a używanie tytoniu jest głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia, układu oddechowego, ponad 20 różnych typów lub podtypów raka i wielu innych chorób. Każdego roku ponad 8 milionów ludzi umiera z powodu konsekwencji używania tytoniu. Obchody Światowego  Dnia Bez Tytoniu 2022 są dobrą okazją, aby wszyscy wspólnie mogli się zastanowić jak poprawić swoje zdrowie oraz zmniejszyć ryzyko zagrożenia dla naszego środowiska naturalnego.

* Greenwashing – zjawisko polegające na wywoływaniu u klientów poszukujących towarów wytworzonych zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska wrażenia, że produkt lub przedsiębiorstwo go wytwarzająca są w zgodzie z naturą

 

Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022Plakat Światowy Dzień bez Tytoniu 2022 1