b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2022_tyszki1.jpg

Jedyna w regionie modułowa świetlica oraz zmodernizowany ważny odcinek drogi gminnej to inwestycje we wsi Tyszki – Łabno, które oficjalnie zostały oddane do użytku 10 czerwca. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla, służb mundurowych, stowarzyszeń i mieszkańcy wsi z 600 – letnią historią.

– Dzisiejsze spotkanie jest najlepszą okazją do podziękowań tym, którzy wsparli nasze działania – mówi Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. – Jesteśmy wdzięczni, że przyjęli Państwo nasze zaproszenie, by wspólnie z nami, z mieszkańcami cieszyć się  inwestycjami, które są efektem dobrej współpracy.

 

Jak podkreślał Wójt Gminy Kolno kluczową rolę w obu inwestycjach odegrał Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Przebudowa odcinka drogi dofinansowana była z budżetu Województwa Podlaskiego w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Na projekt „Budowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Tyszki-Łabno, Gmina Kolno” dofinansowanie z Funduszy Europejskich Gmina Kolno pozyskała za pośrednictwem Stowarzyszenia LGD Kraina Mlekiem Płynąca w Małym Płocku, ale umowę na dofinansowanie podpisał Wójt Gminy Kolno z Markiem Olbrysiem, Wicemarszałkiem Województwa Podlaskiego.

- Dlatego dziś chcę gorąco podziękować panu Markowi Olbrysiowi Wicemarszałkowi Województwa Podlaskiego i  panu Adamowi Wojciechowi Sekścińskiemu Radnemu Sejmiku Województwa Podlaskiego oraz na ręce pani prezes Elżbiety Parzych wszystkim członkom kolegom i koleżankom  samorządowcom i władzom Stowarzyszenia LGD Kraina Mlekiem Płynąca w Małym Płocku, za to, ze dołożyliście cegiełkę do tych inwestycji – mówił wójt Józef Wiśniewski. -  Inwestycji zrealizowanych w społeczności bardzo aktywnej i zaangażowanej.

Słowa podziękowania usłyszeli również pracownicy Urzędu Gminy Kolno, Rada Gminy Kolno wykonawcy inwestycji i pani Beata Kuliś – Nalewajek sołtys wsi Tyszki – Łabno, za to, że potrafi zaangażować do działania mieszkańców sołectwa. 

Zaproszeni goście nie szczędzili gratulacji, życzeń i słów uznania w stosunku do władz Gminy Kolno i lokalnej społeczności.

 - Chciałem wam podziękować za aktywność, za to że chce wam się pracować na rzecz swojej miejscowości, swojej gminy. Za to bardzo serdecznie dziękuję- mówił Marek Olbryś Wicemarszałek Województwa Podlaskiego - Urząd Marszałkowski jest po to, by takie piękne inicjatywy wspierać.

- Dziękuję za dobrą i owocną współpracę, którą od kilku lat widać, a która przekłada się na rozwój naszych małych lokalnych społeczności – mówił Adam Wojciech Sekściński Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego i podkreślał, że często te małe drogowe inwestycje są dla mieszkańców bardzo ważne i właśnie po to powstał Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów,  by takie inicjatywy wspierać.

Tadeusz Klama Starosta Kolneński podkreślał, że Gmina Kolno też jest jednym z liderów w innowacyjnym rozwiązywaniu tematów i podejściu do inwestycji, a sukcesem tej i innych gmin oraz powiatu jest osobista, dobra współpraca między samorządowcami.

- Chcę pogratulować panu Wójtowi i Radzie Gminy Kolno, bo miło patrzeć jak ta gmina pięknieje, jak się rozwija, jak zapewnia swoim mieszkańcom możliwości aktywnego spędzania czasu – mówił Andrzej Duda Burmistrz Kolna.

Gratulacje i słowa uznania oraz zestaw gier i piłki od zarządu przekazała pani Elżbieta Parzych Prezes Stowarzyszenia LGD Kraina Mlekiem Płynąca w Małym Płocku.

- To co udało Wam się tu wykonać, to rzecz niebywała, w pakiecie mieszkańcy tej miejscowości otrzymują krótki, ale jakże ważny kawałek drogi i nową świetlice – chwalił władze gminy Kolno Lech Szabłowski prezes Stowarzyszenie Łomżyńskie Forum Samorządowe i podkreślał nowatorski charakter świetlicy w Tyszkach - Łabno.

 Na zakończenie głos zabrała pani Beata Kuliś – Nalewajek sołtys wsi Tyszki Łabno.

- Bardzo się cieszę tym kawałkiem drogi bo jest i estetycznie i bezpiecznie, a ta świetlica to taka wisienka na torcie – mówiła pani sołtys dziękując za współpracę sąsiadom i Wójtowi Gminy Kolno.

Spełnione marzenie o świetlicy w Tyszkach – Łabno to zwieńczenie długiej drogi, której historię prześledzić można było na zdjęciach zawieszonych na ścianach świetlicy czy w kronice przygotowanej specjalnie na dzisiejszą uroczystość przez Panią Sołtys. Zdjęcia, zarówno archiwalne, jak i te współczesne dokumentują aktywność i ogrom pracy wykonywanej przez mieszkańców sołectwa.

Uroczystość nie obyła się bez symbolicznego przecięcia wstęg zarówno na przebudowanej drodze jak i przy nowej świetlicy oraz poświęcenia obu inwestycji, którego dokonał ks. Stanisław Uradziński Dziekan Kolneński.

Na zakończenie kilka piosenek zaśpiewał zespół Borkowiacy którego członkinią jest pani sołtys Beata Kuliś Nalewajek.  

Relacje z wydarzenia dostępne są na Radio Białystok, Radio Nadzieja i TVP3 Białystok i na WrotaPodlasia

Więcej zdjęć na  FB Gmina Kolno