b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2022_zaskrodzie.jpg

12 czerwca br. zapisze się w historii jednostki OSP w Zaskrodziu. W tym dniu świętowaliśmy jubileusz 70-lecia jej istnienia. Głównym punktem obchodów było nadanie sztandaru tej jednostce.

– 70 lat to długi czas w którym służbę w tej jednostce pełniło już kilka pokoleń, ale to Wam przypadło w udziale budowanie tożsamości tej jednostki, a tożsamość buduje się między innymi przez ufundowanie sztandaru - mówił Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. -  Życzę Wam abyście z dumą go reprezentowali i pod tym sztandarem dalej pełnili swoją służbę.

 

Obchody jubileuszu rozpoczęła Msza św. odprawiona w Kościele pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Porytem w trakcie której sztandar jednostki został poświęcony. Dalsza część jubileuszu miała miejsce na placu przy Szkole Podstawowej w Zaskrodziu. Nadanie sztandaru odbyło się w obecności mieszkańców Zaskrodzia i znamienitych gości w tym m.in.: Lecha Antoniego Kołakowskiego sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stefana Krajewskiego Posła na Sejm RP, st. bryg. Roberta Tadeusza Dzierżka  zastępcy Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Białymstoku, Adama Wojciecha Sekścińskiego Radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego, st. bryg. Pawła Pupka Komendanta Powiatowego PSP  w Kolnie, druha Andrzeja Koca prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Z OSP RP w Białymstoku, Tadeusza Klamy Starosty Kolneńskiego, Krzysztofa Kajko prezesa Banku Spółdzielczego w Kolnie oraz druhów z OSP Wykowo i OSP Poryte.

Ufundowanie sztandaru było możliwe dzięki wsparciu. Fundatorzy i chrzestni sztandaru, którzy w trakcie uroczystości wbili symbolicznie gwoździe w drzewiec  to:  Andrzej Koc prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Z OSP RP w Białymstoku, Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno, druh Henryk Hermanowski przewodniczący komitetu obchodów jubileuszu, Tadeusz Klama Starosta Kolneński, Adam Wojciech Sekściński Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Krzysztof Kajko prezes Banku Spółdzielczego w Kolnie, przedstawiciel Bazy Maszynowej Danex Rogienice Wielkie, Alfred Święczkowski właściciel firmy Usługi Transportowe oraz naczelnik jednostki OSP Zaskrodzie Tomasz Hermanowski i gospodarz jednostki OSP Zaskrodzie Sylwester Remiszewski. Ponadto fundatorem sztandaru był również Andrzej Duda Burmistrz Kolna, Michał Rogiński z Dworu Rogiński, Roman Ramotowski firma Usługi Rolnicze i Masarnia Kolno. 

Jubileusz był doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń i medali. Jednostka OSP Zaskrodzie została odznaczona Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został też druh Mirosław Dobrowolski. Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali druhowie: Sylwester Remiszewski i Tomasz Hermanowski. Brązową Odznakę Honorową „Podlaski Krzyż Floriański” otrzymali druhowie: Kazimierz Szumkowski, Jan Remiszewski i Zbigniew Remiszewski. Odznaką „Strażak Wzorowy” odznaczeni zostali druhowie: Patryk Arnista, Michał Dobrowolski i Kacper Szumkowski. Odznakę „za wysługę 40 lat” otrzymał druh Jan Remiszewski; „Za wysługę 35 lat” druhowie: Zbigniew Remiszewski i Kazimierz Szumkowski; „Za wysługę 20 lat” Wiesław Lipiński, „Za wysługę 10 lat”: Tomasz Hermanowski, a za „Wysługę 5 lat”: Patryk Arnista i Kacper Szumkowski.

- W imieniu odznaczonych , wyróżnionych i własnym chciałbym bardzo serdecznie podziękować za odznaczenia i wyróżnienia które dzisiaj otrzymaliśmy – mówił Tomasz Hermanowski naczelnik OSP Zaskrodzie. – Chcę z tego miejsca zapewnić, że to wszystko jeszcze bardziej będzie nas mobilizować do dalszej pracy i służby na rzecz społeczeństwa, gminy, powiatu i kraju.

Jak na jubileusz przystało było wiele gratulacji, życzeń i prezentów od zaproszonych gości. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zaskrodziu zadbały o poczęstunek, a Centrum Kultury Gminy Kolno o animacje i zabawy. Była też zjeżdżalnia i stoiska KRUS-u i firmy Danex oraz zabawa taneczna z zespołem Robbins.

Galeria zdjęć TUTAJ