b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2022_IMG_8307.jpg

Gmina Kolno jest niekwestionowanym liderem w regionie, jeśli chodzi o liczbę Kół Gospodyń Wiejskich. W naszej gminie funkcjonuje ich już 18! Po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni, przedstawiciele Kół otrzymali zaproszenie do udziału w Gminnym Forum KGW.  Spotkanie odbyło się 25 lipca w Czerwonem i było okazją do wręczenia odznaczeń i podziękowań za działalność  naszym Kołom,  a także do zaprezentowania ofert  instytucji, z którymi na co dzień mogą współpracować.

– Jestem bardzo dumny, że mogę przewodzić gminie w której są tacy ludzie jak Wy, którym się chce pracować na rzecz innych i dziś bardzo za to dziękuję – mówił Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. – Zapewniam, że macie w nas oparcie i zawsze będziemy Was wspierać.  

 

Zaproszenie Wójta Gminy Kolno do udziału w Forum przyjęli przedstawiciele zarządów KGW, ale też pan Kazimierz Gwiazdowski Poseł na Sejm RP, Adam Wojciech Sekściński Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Jadwiga Zabielska Dyrektor oddziału terenowego KOWR w Białymstoku, Jarosław Sekściński kierownik placówki terenowej KRUS w Kolnie,  Małgorzata Świderska Kierownik biura powiatowego ARiMR w Kolnie oraz Urszula Arter główny specjalista z Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku. List do uczestników forum przesłał Marek Olbryś Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Po przywitaniu gości zgromadzonym przedstawiona została krótka prezentacja zawierająca wizytówki każdego Koła Gospodyń Wiejskich w naszej gminie poczynając od trzech działających najdłużej, bo ponad 10 lat czyli: KGW w Czerwonem, KGW w Borkowie i KGW w Zabielu, poprzez pozostałe, aż do najmłodszego zarejestrowanego 12 lipca br. KGW w Lachowie. Wspomniany został też potencjał Gminy Kolno, z którego Koła korzystają tzn. instytucje kultury oraz budynki remiz i świetlic. Nie zabrakło informacji o tym, że nasze KGW skutecznie sięgają po dofinansowanie z ARiMR czy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście.

- Widać, że polska wieś poprzez działanie właśnie Kół Gospodyń Wiejskich zaczęła się integrować,  znowu odżyła i za to Wam bardzo serdecznie dziękujemy - mówił Kazimierz Gwiazdowski Poseł na Sejm RP podkreślając jak m.in. uproszczenie przepisów dotyczących rejestracji KGW oraz kierowane do nich coraz większe finansowe wsparcie wpłynęło na wzrost liczby i aktywności Kół.

Adam Wojciech Sekściński Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego  podkreślał dobrą współpracę, którą udało się ukształtować, a której efektem jest po prostu rozwój regionu, w tym też gminy Kolno.

- Tę dobrą współpracę widać w postaci szeregu inwestycji infrastrukturalnych, budujemy nowe drogi,  budujemy obwodnice, ronda, remontujemy drogi wojewódzkie. Łączna suma środków jakie województwo przeznacza w tej kadencji na teren powiatu kolneńskiego sięgnie albo nawet przekroczy 200 mln zł  – mówił radny Adam Wojciech Sekściński. – Województwo podlaskie to nie tylko duże projekty,  infrastruktura i remonty dróg, wspieramy też małe oddolne inicjatywy; straże pożarne, przez co zwiększamy bezpieczeństwo; wspieramy Koła Gospodyń Wiejskich, co jak już było wspomniane wychodzi z bardzo fajnym skutkiem,  i za tę dobrą współpracę chciałem serdecznie podziękować.

O możliwościach współpracy z KOWR, promocji polskich produktów żywnościowych oraz o znaku Produkt Polski mówiła pani Jadwiga Zabielska dyrektor oddziału terenowego KOWR w Białymstoku, która chwaliła też nasze Koła za działalność.  

- Robicie wspaniałą robotę i życzę oby ten zapał nie zgasł tylko wzrastał i żebyście się rozwijały  i żebyście były zawsze takie uśmiechnięte jak w dniu dzisiejszym – mówiła dyrektor Jadwiga Zabielska.

W uznaniu dotychczasowej aktywności naszych Kół Gospodyń Wójt Gminy Kolno wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o przyznanie odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa” dla ich przewodniczących.  

- Te odznaczenia, które dziś wręczymy są dowodem na to, że nasze Koła są solą tej ziemi – mówił wójt Józef Wiśniewski. – To Wy, jesteście tymi, którzy budują ofertę dla różnych grup wiekowych, które budują przyszłość i za to Wam dziś bardzo dziękuję.

Odznaki paniom przewodniczącym wręczali wójt Józef Wiśniewski, pan Kazimierz Gwiazdowski Poseł na Sejm RP i pan Adam Wojciech Sekściński Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego. W gronie odznaczonych znalazły się:

Krystyna Banach Przewodnicząca KGW w Czerwonem

Bogusława Sekścińska Przewodnicząca KGW w Zabielu

Urszula Gnatowska Przewodnicząca KGW w Wykowie,

Katarzyna Gromadzka Przewodnicząca KGW w Bialikach

Ewa Kordal Przewodnicząca KGW w Janowie,

Justyna Góralczyk Przewodnicząca KGW w Kumelsku,

Anna Arnista Przewodnicząca KGW w Rupinie,

Beata Kuliś – Nalewajek Przewodnicząca KGW w Tyszkach – Łabno,

Jadwiga Kołowajtys Przewodnicząca KGW w Wincencie,

Każda z Pań dodatkowo otrzymała dyplom z podziękowaniem za współpracę dla wszystkich członków Kół  i różę. Medale przyznane zostały również pani Annie Cudnik Przewodniczącej  KGW w Borkowie i pani Joannie Remiszewskiej Przewodniczącej KGW w Zaskrodziu, z racji nieobecności pań na Forum wręczone one zostaną w późniejszym terminie. Dyplom i róże dla KGW w Borkowie odebrała pani Hanna Filipkowska.

Dyplomy oraz róże otrzymały też przewodniczące młodszych Kół: Daria Ławska KGW w Glinkach,   Iwona Mieczkowska KGW Filipki Duże, Irena Sielawa KGW Czernice, Katarzyna Gromadzka KGW Gromadzyn Wykno, Agnieszka Samul KGW Niksowizna,  Izabela Tyszka KGW Lachowo oraz przedstawicielka KGW w Koźle.

Po wręczeniu odznaczeń była krótka przerwa na kawę i ciasto, a następnie część merytoryczna spotkania w trakcie której prezentacje przedstawiły pani Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku i pani Małgorzata Świderska kierownik biura powiatowego ARiMR w Kolnie. O najważniejszych zmianach w przepisach oraz współpracy przy organizacji spotkań czy konkursów opowiedział też pan Jarosław Sekściński kierownik biura terenowego KRUS w Kolnie. 

Na zakończenie forum wszyscy jego uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Na zorganizowanie Forum KGW w Czerwonem Gmina Kolno otrzymała finansowe wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Realcje z wydarzenia TUTAJ i TUTAJ i TUTAJ