b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2022_dozynkiZabiele22.jpg

W ostatnią niedzielę sierpnia, zgodnie z gminną z tradycją,  podziękowaliśmy za plony, a rolnikom za i ich ciężką, codzienną  pracę. Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się 28 sierpnia w Zabielu. Dopisała piękna pogoda i goście, w tym m.in. parlamentarzyści, służby mundurowe i delegacja z Litwy .  

– Nasza gmina,  to gmina typowo rolnicza, dlatego  Dożynki to zawsze bardzo ważne wydarzenie – podkreśla  Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. - Serdecznie dziękuję tym wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie, by nie tylko razem  świętować, ale przede wszystkim podziękować,  wyrazić  szacunek i uznanie dla naszych gospodarzy i ich rodzin, bo to rolnicy, od pokoleń, są solą tej ziemi.  

 

Dożynki, jak nakazuje tradycja,  rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy. Msza św. dziękczynna w Kościele pw. Św. Jana Ewangelisty odprawiona została przez ks. Proboszcza Dariusza Narewskiego.  Następnie korowód dożynkowy na czele z  Orkiestrą Dętą OSP z Przasnysza, pocztami sztandarowymi oraz  delegacjami z wieńcami z kilku parafii w naszej gminie przeszedł na plac przy Szkole Podstawowej w Zabielu, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Pięknym i obowiązkowym elementem naszych dożynek jest dzielenie się chlebem. W tym roku na ręce Wójta Gminy Kolno bochen chleba przekazali starosta i starościna dożynek czyli pan Waldemar Ałajko z córką Natalią z Zabiela – Zakaleń.

Nie zabrakło wyróżnień i odznaczeń dla rolników i ludzi zasłużonych na rzecz rozwoju rolnictwa w naszej gminie. Honorowe odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”  o które wnioskował Wójt Gminy Kolno z rąk Lecha Antoniego Kołakowskiego Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  odebrali przedstawiciele Rady Gminy Kolno: Anastazy Jan Kalinowski, Bogusława Narowska, Edward Murawski,  Jan Stanisław Pieklik, Jerzy Kołdys, Kazimierz Kowalewski, Krystian Borawski , Marek Baczewski , Tadeusz Chludziński i Małgorzata Chrostowska oraz Krzysztof Skrodzki ze wsi Koziki Olszyny,  Waldemar Foltyński z Lachowa i Andrzej Ałajko z Zabiela oraz przewodniczące KGW w Borkowie pani Anna Cudnik  i KGW w Zaskrodziu pani Joanna Remiszewska.

Pamiątkowe grawer tony Wójt Gminy Kolno wręczył największym z Gminy Kolno dostawcom mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy: pani Irenie Truszkowskiej panu Radosławowi  Truszkowskiemu oraz  panu Adamowi Pietruszyńskiemu, w którego imieniu grawerton odebrała pani Danuta Twarowska z Agrocentrum.  

Państwo Małgorzata i Janusz Wielbut odebrali bon podarunkowy za godne reprezentowanie Gminy Kolno i zdobycie tytułu Laureata  w wojewódzkim etapie Konkursu AgroLiga 2022.

Następnie podziękowania i życzenia rolnikom składali: Lecha Antoni Kołakowski Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jarosław Zieliński Poseł na Sejm RP, Kazimierz Gwiazdowski Poseł na Sejm RP, Stefan Krajewski Poseł na Sejm RP, Adam Wojciech Sekściński Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Tadeusz Klama Starosta Kolneński.

Kilka serdecznych słów do zgromadzonych powiedziała również Pani Jolanta Gardžiulienė Starościna  Gminy Połuknia na Litwie. Przedstawicielka naszej partnerskiej litewskiej gminy przekazała dary władzom gminy Kolno, a od nas otrzymała dożynkowy chleb.  

W części artystycznej dożynek Gminnych wystąpiły nasze gminne zespoły: Borkowiacy, Zabielanki, Czerwieniacy i solistki: Julia i Kamila Wyka oraz zespół Grabowianie.

Do tańca zgromadzonych porwały zespoły: Iras&Ziomale, LILI oraz Mister Dex.

Ogromną popularnością cieszyły się stoiska naszych Kół Gospodyń Wiejskich z Zabiela, Rupina, Wykowa, Borkowa, Kumelska i Lachowa, które przygotowały mnóstwo pysznego jedzenia, słodkości i innych atrakcji.  Stoiska przygotowały również ARiMR, KRUS,, Agrocentrum, PODR oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Łomży.

Brawami nagrodzony został pokaz Drużyny Młodzieżowej OSP Zabiele, której członkowie zaprezentowali co robić m.in. w przypadku urazu głowy, skręcenia kończyny czy utraty przytomności.   

Dzieci mogły korzystać ze zjeżdżalni oraz malowania twarzy. Dużym zainteresowanie cieszyło się  stoisko ASG Zabiele na którym można było postrzelać z repliki broni AirSoft Guns.

Równolegle z Dożynkami odbywał się Piknik z LGD Kraina Mlekiem Płynąca. Na stoisku przygotowanym przez Stowarzyszenie LGD Kraina Mlekiem Płynąca w Małym Płocku można było m.in. wygrać nagrody w konkursie czy skorzystać z porad fachowców w punkcie konsultacyjnym.

Podczas Dożynek prowadzona była zbiórka na rzecz Wiktorka chorego na SMA.

Za bezpieczeństwo uczestników wydarzenia zadbali m.in. strażacy z OSP Zabiele, OSP Wykowo i OSP Lachowo oraz Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy.

Organizatorem Dożynek Gminnych było Centrum Kultury Gminy Kolno, a wspólorganizatorami KGW w Zabielu i OSP Zabiele.

Dziękujemy za wsparcie sponsororm Dożynek Gminnych: Bank Spółdzielczy w Kolnie, AimControllers.com, Agrocentrum, Olmet, Hotel Colnus, Agroturystyka Borkowo, Sprzedaż hurtowa i montaż klimatyzacji stacjonarnych z Borkowa, Lili Land, Auto naprawa Rafał Piwowarski, Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy, www.totutaj.info.pl