b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2022_IMG_20220902_103805.jpg

Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem, jak co roku,  włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie organizowanej  już od 10 lat przez Prezydenta RP. Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza odbyło się w siedzibie Zespołu  Szkolno – Przedszkolnego w Lachowie i było odpowiedzią na serdeczne zaproszenie dyrekcji szkoły i przedszkola.

 

Do wspólnego czytania tej fascynującej lektury organizatorzy akcji w naszej gminie zaprosili m.in. przedstawicieli władz Gminy Kolno, Zespołu Ludowego Czerwieniacy, Koła Gospodyń Wiejskich "Lawenda" w Lachowie, dyrektorów jednostek organizacyjnych Gminy Kolno oraz nauczycieli szkoły w Lachowie oraz  I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie.

Zgodnie z tradycją Narodowe Czytanie w Gminie Kolno rozpoczął Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno, który wspólnie z księdzem Krzysztofem Malinowskim proboszczem Parafii pw. Zwiastowania NMP w Lachowie, Agnieszką Dudą Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolnie i Ewa Sielawą Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Kolnie przeczytali „Powrót taty" Adama Mickiewicza.

Następnie usłyszeć można było jeszcze następujące utwory  jednego z największych poetów polskiego romantyzmu: "Panią Twardowską", "Kurhanek Maryli", "Rybki", "Romantyczność" i "Pierwiosnek".

Po wspólnym czytaniu „Ballad i romansów”  uczniowie Szkoły Podstawowej w Lachowie przedstawili inscenizację "Świtezianki" Adama Mickiewicza, którą przygotowali pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego pani Anny Przytuły.

Słodki poczęstunek dla uczestników akcji „Narodowe Czytanie” przygotowały panie z kuchni szkolnej  i panie  z KGW w Lachowie.

Na pamiątkę dzisiejszego wydarzenia każdy zainteresowany mógł otrzymać pamiątkową pieczęć na książce.

Więcej zdjęć autorstwa pana Sylwestra Nicewicza TUTAJ