11 listopada w Czerwonem odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości.
- Nasza obecność na tej uroczystości dowodzi, że w naszych sercach żyje pamięć o tych którzy walczyli o naszą wolność. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużo im zawdzięczamy i jesteśmy pełni szacunku dla ofiary jaką ponieśli - mówił Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. - Jesteśmy spadkobiercami tych, którzy walczyli o wolność, dlatego dziś wszyscy musimy rzucić na szalę to, co w nas najlepsze, po to, aby budować naszą Ojczyznę.
Gminne uroczystości tradycyjnie już rozpoczęła wspólna modlitwa na Mszy św koncelebrowanej przez ks Tadeusza Kaczyńskiego proboszcza Parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie, ks. Sławomira Sokołowskiego i ks. Grzegorza Kierskiego.
Msza św. za Ojczyznę odbyła się z asystą pocztów sztandarowych: Gminy Kolno, OSP w Czerwonem, OSP w Borkowie oraz szkół podstawowych w Czerwonem, Borkowie i Janowie. Muzyczną oprawę zapewnił Zespół Ludowy Czerwieniacy.
Ważnym punktem tegorocznego święta było podniesienie flagi biało - czerwonej na nowy maszt przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwonem, który sfinansowany został w ramach projektu „Pod Biało- Czerwoną” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Wszystko dzięki temu, że mieszkańcy naszej gminy oddali odpowiednią liczbę głosów w tej ogólnopolskiej akcji. Pierwszego podniesienia flagi na masz dokonał poczet flagowy w skład którego weszli strażacy z OSP w Czerwonem: Grzegorz Okurowski, Tadeusz Połomski i Bernard Piwowarski.
Po podniesieniu flagi zgromadzeni wysłuchali przemówienia Wójta Gminy Kolno. Mariusz Wesołowski dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno odczytał okolicznościowe listy z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przesłane m.in. przez panią Jolantę Gardžiulienė starostę Gminy Połuknie, naszej partnerskiej gminy z Litwy, z rejonu trockiego.
Tradycyjnym elementem było też złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem „Ku czci obrońców Ojczyzny poległych na polu chwały pod wodzą Józefa Piłsudskiego w latach 1918-1920” przez m.in. przedstawicieli władz gminy, szkół i instytucji, organizacji pozarządowych czy mieszkańców Czerwonego.
Na zakończenie tej części obchodów z patriotycznym koncertem wystąpił zespół Borkowiacy. Na wszystkich uczestników wydarzenia czekała grochówka.
Kolejnym punktem gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości była wieczornica przygotowana przez Szkołę Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerownem. Uczniowie przedstawili spektakl pt. "Dzieci z Wrześni", który został zwieńczony polsko-ukraińskim tańcem patriotycznym będącym wyrazem solidarności z naszymi walczącymi o niepodległość sąsiadami. W spektaklu wystąpili:
Paweł Nowak - ojciec
Amelia Niedbała -matka
Amelia Rydzewska - Bronka Śmidowiczówna
Filip Jurczyk - Jasiek
Karolina Piwowarska - Tekla
Karolina Gers - uczennica
Lena Gryko - uczennica
Szymon Długozima - uczeń
Joanna Imiela - nauczyciel
Piotr Pastorczyk - germański urzędnik
Patrycja Gers - Maria Konopnicka
Taniec wykonany został przez uczennice: Amelię Długozimę, Marię Wilińską, Amelię Niedbałę, Joannę Imielę, Marię Yarosh, Juliję Sizaia, Klaudię Nicewicz, Julię Pisiak, Natalię Śniadach i Maję Smakę.
Za przygotowanie wieczornicy odpowiedzialni byli nauczyciele: Monika Patalan, Agnieszka Podsiad, Joanna Sekścińska oraz Wojciech Kulas.
Głównym organizatorem gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości pod Patronatem Wójta Gminy Kolno było Centrum Kultury Gminy Kolno, a współorganizatorami: Parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie, Radni Gminy Kolno z Czerwonego, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem, OSP w Czerwonem i Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem.
Film z obchodów autorstwa pana Sylwestra Nicewicza zobacz TUTAJ i TUTAJ
Galeria zdjęć na https://www.facebook.com/KolnoGmina/