b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2022_IMG_3059.jpg

Kiedyś tętnił życiem, bo mieściło się w nim gimnazjum. Od kilku lat stał pusty i niszczał. Teraz budynek w Glinkach zostanie zaadaptowany na Centrum opiekuńczo – mieszkalne, gdzie fachowe wsparcie otrzymywać będą niepełnosprawni mieszkańcy gminy Kolno, a wszystko dzięki pieniądzom pozyskanym z Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz z Rządowego Funduszu Polski Ład.

 

– Obie dotacje w kwocie prawie pięciu milionów złotych pozwolą nam na realizację tego niezmiernie ważnego przedsięwzięcia, a będzie to możliwe dzięki wsparciu i dobremu współdziałaniu, za które dziś bardzo serdecznie dziękujemy – mówił Józef Wiśniewski Wójt Gminy Kolno w trakcie spotkania z Kazimierzem Gwiazdowskim Posłem na Sejm RP, które odbyło się 19 stycznia w Glinkach. – Plan jest taki, że już we wrześniu 2024 roku oddamy do użytku COM w Glinkach, z którego korzystać będzie mogło dwadzieścia osób, w tym siedem w zakresie całodobowego zakwaterowania, a trzynaście w ramach pobytu dziennego.

Jak podkreślał Poseł Kazimierz Gwiazdowski zainteresowanie programem w ramach którego pozyskać można dofinansowanie na utworzenie Centrum Opiekuńczo - Mieszkalnego jest bardzo duże. Z jednej strony przybywa osób, które potrzebują rehabilitacji czy całodobowej opieki, z drugiej strony założenia programu pozwalają na dostosowanie i wyposażenie budynków, zakup odpowiedniego sprzętu oraz zatrudnienie kadry niezbędnej do prowadzenia tego typu placówki. Samorządy, podobnie jak Gmina Kolno, składają wnioski nawet po kilka razy, by otrzymać dotację na ten cel.

- Cieszę się, że ten budynek po dawnej szkole w Glikach zostanie zagospodarowany i będzie dobrze służył mieszkańcom gminy – mówił Poseł Kazimierz Gwiazdowski.  - Dorosłe osoby o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności znajdą tutaj swoje miejsce. Będą mogły przebywać tu całodobowo, jak również przyjeżdżać na pobyt dzienny, będzie opieka lekarska, będzie rehabilitacja , a stworzone warunki  będą podobne do warunków domowych dlatego nasz rząd popiera tego typu działania i wspólnie z samorządami chcemy, by takich centrów powstało w Polsce jak najwięcej.

 W ramach realizacji zadania pt. „Przebudowa budynku szkoły w Glinkach z przeznaczeniem na Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne” obiekt, w części przeznaczonej na centrum, zostanie generalnie przebudowany, powstaną pomieszczenia oraz winda dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podopieczni będą mogli korzystać m.in. z sali dziennego pobytu, sali usprawniająco – rehabilitacyjnej, z jadalni czy kuchni oraz łazienek a także z pokoi mieszkalnych. Centrum zostanie wyposażone też w sprzęt i  urządzenia niezbędne do prowadzenia zajęć, warsztatów i rehabilitacji. Ponadto centrum posiadać będzie zagospodarowany w ramach projektu teren rekreacyjno – wypoczynkowy który wykorzystywany będzie do wypoczynku, ale też do realizacji spotkań i działań społeczno – integracyjnych.

Planowany termin zakończenia realizacji zadania i otwarcia centrum to wrzesień 2024 r. Wysokość pozyskanej dotacji Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej  „Centra opiekuńczo – mieszkalne” to  2 792 530,96 zł. Środki pochodzą z Funduszu Solidarnościowego.

- Mam nadzieję, że po tym projekcie to będzie nasza chluba i myślę, że skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy miejscowości Glinki, ale cała nasza gmina – mówił Krystian Borawski Radny Gminy Kolno i sołtys Glinek i dziękował Posłowi i Wójtowi oraz Sekretarzowi Gminy Kolno i Kierownikowi Referatu Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Gminy Kolno za to, że budynek po dawnej szkole zostanie zagospodarowany. 

Warto podkreślić, że na modernizację budynku w Glinkach  Gmina Kolno pozyskała też  1 950 000 zł  z Rządowego Funduszu Polski Ład w ramach III edycji Programu Inwestycji Strategicznych skierowanego do gmin, w których funkcjonowały PGR-y.   

O realizacji tego dużego przedsięwzięcia w Glinach dyskutowali: Kazimierz Gwiazdowski Poseł na Sejm RP, Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno, Adam Masłowski Sekretarz Gminy Kolno, Robert Nadara Kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Gminy Kolno, Krystian Borawski Radny Gminy Kolno i sołtys Glinek oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Glinkach, które ma swoją siedzibę w tym budynku.  

Relacja ze spotkania w TVP3 Białystok - TUTAJ

Relacja w Radio Nadzieja TUTAJ

Relacja w Telewizji Narew TUTAJ