b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2022_IMG_3527.JPG

Wspólna modlitwa na Mszy św. w Kościele pw. Św. Anny w Kolnie oraz składanie kwiatów i zniczy w miejscach upamiętniających los rodaków wywiezionych na nieludzką ziemię – tak wyglądały dzisiejsze obchody 83 rocznicy pierwszej masowej deportacji na Sybir.  

 - 10 lutego to rocznica pierwszej wywózki,  ale tego dnia wspominamy setki  tysięcy polskich obywateli, którzy w latach 1940 – 1941 zostali w bydlęcych wagonach przymusowo wywiezieni na Syberię - mówi Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. – Ten tragiczny los spotkał też wielu mieszkańców naszej gminy, dlatego musimy pamiętać i przekazywać młodym pokoleniom nie tylko wiedzę o tym co się wydarzyło, ale także o tym,  kto był za to odpowiedzialny, bo hasło „Nigdy więcej Sybiru” widniejące na odsłoniętym w minionym roku pomniku w Zabielu niestety w dzisiejszych czasach, w kontekście wojny na Ukrainie,  wciąż jest aktualne.  

 

Pomnik w Zabielu został postawiony, by upamiętnić los 11 rodzin z tej miejscowości wywiezionych na Sybir. Za wypisanymi na kamiennej tablicy nazwiskami i imionami kryją się historie, o których trudno mówić bez wzruszenia. Mróz, głód, śmierć, ciężka praca, nieludzkie warunki, tęsknota za Ojczyzną to wspólny mianownik doświadczeń wszystkich Sybiraków.

 Dziś kwiaty i znicze złożyli pod pomnikiem w Zabielu Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno, Jan Pieklik Wiceprzewodniczący Rady Gminy Kolno, pani Urszula Śliwowska inicjatorka postawienia pomnika, pan Stanisław Rogiński Sołtys Zabiela, pan Waldemar Ałajko sołtys wsi Zabiele – Zakaleń, Mariusz Wesołowski Dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno oraz delegacja ze Szkoły Podstawowej w Zabielu z dyrektor Ewą Lipnicką na czele.

Po Mszy św. kwiaty i znicze pod pomnikiem Sybiraków przy Kościele pw. Św. Anny w Kolnie Wójt Józef Bogdan Wiśniewski złożył wspólnie z Mariuszem Wesołowskim Dyrektorem CKGK i Urszulą Śliwowską córką Sybiraka.