b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2022_received_121995054155211.jpeg

Podróżując ostatnio po gminie trudno nie zwrócić uwagi na śmieci porzucone w lasach czy przydrożnych rowach, dlatego zwracamy się do Was z prośbą o zachowanie czystości i porządku w naszej okolicy.

- Wyrzucanie śmieci gdzie popadnie, a szczególnie w lasach, to po prostu brak kultury i  szacunku do innych ludzi którzy muszą na to patrzeć i sprzątać – mówi Adam Masłowski Sekretarz Gminy Kolno. – To również brak troski o naszą wspólną przestrzeń i bogactwo natury. Ponadto to czyn zagrożony karą grzywny lub nagany.

 

Jest bardzo wiele argumentów dlaczego ludzie nie powinni zostawiać śmieci przy drodze czy w lasach oraz bardziej dbać o środowisko. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, by domyślić się, że pozostawione w lesie śmieci mogą zaburzać równowagę biologiczną i zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt. Mają wpływ na rośliny, zwierzęta, mogą zanieczyszczać wody powierzchniowe, co wpływa negatywnie na całe ekosystemy leśne.  Przyczyniają się do rozwoju bakterii, owadów i gryzoni, które mogą przenosić choroby.  Wydzielają nieprzyjemne zapachy i szkodzą estetyce i atrakcyjności krajobrazu, a przecież nikomu nie sprawia przyjemności patrzenie na taki bałagan w lesie czy przy drogach. Ponadto, to, co ktoś nieodpowiedzialnie wyrzuca, ktoś inny będzie musiał posprzątać, co generuje koszty. A ktoś to zrobić musi, bo warto mieć świadomość, że pozostawiona w lesie czy przy drodze szklana butelka rozkłada się aż 500 lat, plastikowa 450, a puszka 100. 

Dlatego apelujemy o to, by nie wyrzucać śmieci w lasach i przy drogach. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na jakość życia w gminie i na przyszłość naszych dzieci. Razem możemy sprawić, że nasza gmina będzie czystsza, zielona i przyjazna dla wszystkich. Liczymy na Waszą odpowiedzialność i współpracę.

Co grozi za zaśmiecanie lasu:

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-wykroczen-16788218/art-162

Jeśli zauważysz, że ktoś wyrzuca śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych zgłoś to na policję.

smieci w lesie internet 2022