b_250_200_16777215_00_images_artykuly_borkow.jpg

Na cmentarzu parafialnym w Borkowie w minioną niedzielę odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Stanisława Rejmentowskiego i jego gospodynię – aresztowanych i zamordowanych z lipcu 1941 r. oraz wszystkich mieszkańców Borkowa pomordowanych przez okupantów w czasie II wojny światowej. Nowe miejsce pamięci w naszej gminie powstało z inicjatywy ks. Krzysztofa Wróblewskiego, proboszcza Parafii pw. Trójcy świętej w Borkowie, pana Henryka Dudy oraz przy wsparciu mieszkańców Borkowa i Gminy Kolno.

 

Pamiątkowa tablica z napisem „Pamięci Ks. Stanisława Rejmentowskiego, Proboszcza Parafii Borkowo w latach 1934 – 1941 aresztowanego wraz z gospodynią Aleksandrą Piwowarską w lipcu 1941 r. i zamordowanych przez niemieckich nazistów oraz mieszkańców wsi Borkowo, którzy zginęli z rąk niemieckich i sowieckich okupantów w czasie II wojny światowej R.I.P Parafianie, Borkowo – czerwiec 2017 r.” umieszczona została na kamieniu wmurowanym na specjalnie przygotowanym miejscu w nowej części cmentarza parafialnego w Borkowie. Przed głazem jest tablica z Orłem Białym w koronie i napisem Bóg, Honor, Ojczyzna. Po prawej stronie głazu stoi drewniany krzyż opleciony kolczastym drutem, a po lewej maszt z flagą biało – czerwoną.

Uroczystości na cmentarzu poprzedziła msza św. Przed jej rozpoczęciem uczniowie klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie przedstawili montaż słowno – muzyczny w trakcie którego przypomnieli m.in. postać ks. Stanisława Rejmentowskiego i jego gospodyni oraz mieszkańców Borkowa pomordowanych i poległych w trakcie II wojny światowej. Po mszy św. zgromadzeni przeszli na cmentarz parafialny, gdzie symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonali Józef Wiśniewski, wójt gminy Kolno, Marek Baczewski, radny gminy Kolno i Sławomir Cudnik sołtys Borkowa. Nowe miejsce pamięci poświęcił ks. Proboszcz Krzysztof Wróblewski. Wydarzeniu towarzyszyły poczty sztandarowe Gminy Kolno, OSP Borkowo i Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie. Oprawę muzyczną zapewnił zespół ludowy Czerwieniacy. Wiązanki kwiatów i znicze w hołdzie zamordowanym złożyli Proboszcz, delegacja władz z Wójtem Gminy Kolno na czele, delegacja OSP Borkowo, delegacja zespołu ludowego Czerwieniacy, delegacja Koła Gospodyń Wiejskich w Borkowie.

- Dziękuję wszystkim, dzięki którym od dziś pomordowani i polegli w czasie II wojny światowej mieszkańcy Borkowa mają godne miejsce pamięci – powiedział Józef Wiśniewski, wójt gminy Kolno. – To szczególnie istotne dla rodzin i bliskich tych ofiar, których miejsca mordu czy pochówku nie znamy. Teraz wszyscy możemy oddawać im hołd tu na cmentarzu parafialnym w Borkowie.