b_250_200_16777215_00_images_artykuly_39.jpg

26 czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego, laureaci konkursów historycznego oraz plastycznego w ramach realizowanego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem projektu „Literackie i historyczne wspomnienie Józefa Piłsudskiego w 150 rocznicę urodzin Marszałka” udali się na dwudniową wycieczkę na Litwę.

 

Wczesnym rankiem 50 osobowa grupa uczniów i nauczycieli szkół z terenu gminy Kolno wyruszyła w podróż w celu poznania historycznych miejsc związanych z życiem i działalnością polityczną Józefa Piłsudskiego. Na początek Zułów – miejsce narodzin Marszałka, a potem Powiewiórki i Pikieliszki. Zwiedzanie Wilna było punktem kulminacyjnym wycieczki. Ostra Brama, Cmentarz na Rossie, Góra Giedymina, Muzeum Adama Mickiewicza, Uniwersytet Wileński, Plac Ratuszowy,cerkwie, katedry i kościoły katolickie to tylko wybrane przykłady arcydzieł architektury, historii i sztuki, które mieliśmy okazję podziwiać w Wilnie. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Park Wodny w Druskiennikach. Był to ostatni, relaksacyjno – sportowy punkt wycieczki.

Wycieczka na Litwę była końcowym elementem programu „Partnerstwo dla książki” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez bibliotekę wspólnie ze stowarzyszeniami „Integracja” i „KaFCuki”.

GBP w Czerwonem

więcej zdjęć TUTAJ