b_250_200_16777215_00_images_artykuly_dozynki2017.jpg

Mszą św. w Kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Zabielu  rozpoczęły się wczoraj (27 sieprnia) Dożynki Gminne. Festyn odbył się na placu przy Zespole Szkół Samorządowych w Zabielu.Zaproszenie do wspólnego dziękowania rolnikom za ich pracę oraz za tegoroczny plon przyjęli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwo. Na wszystkich zgromadzonych na Dożynkach Gminnych w Zabielu czekało moc atrakcji.

 

Po mszy św. koncelebrowanej przez ks. kan. Stanisława Uradzińskiego, Dziekana Kolneńskiego, ks. Wojciecha Stefaniaka, proboszcza Parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie i ks. Stanisława Śliwowskiego, proboszcza parafii pw. Św. Jana Ewangelisty w Zabielu korowód z pocztami sztandarowymi Gminy Kolno, OSP Zabiele, OSP Czerwone i OSP Borkowo, oraz szkół w Wykowie i Janowie oraz wieńcami dożynkowymi na czele przemaszerował na plac przy Zespole Szkół Samorządowych w Zabielu. W tej części dożynek na początek głos zabrał wójt Józef Wiśniewski, który w okolicznościowym przemówieniu dziękował rolnikom i tym wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju gminy Kolno. Serdeczne słowa do rolników skierowali również m.in. Bernadeta Krynicka, posłanka na Sejm RP, Lecha Antoni Kołakowski, poseł na Sejm RP, przedstawiciel Marszałka Województwa Podlaskiego, Robert Nadara, wicestarosta kolneński i Kazimierz Szczepaniec, wójt gminy Lubień, która jest partnerską gminą gminy Kolno.

Po przemówieniach wójt Józef Wiśniewski wraz z Wojciechem Jermaczem, przewodniczącym Rady Gminy Kolno wręczyli nagrody rolnikom z naszej gminy, którzy zajęli miejsca na podium:  państwo Barbara i Dariusz Filipkowscy z miejscowości Kiełcze Kopki – II Wicemistrzowie Podlaskiej Agroligi 2017 oraz pan Marcin Świda z miejscowości Brzózki, hodowca klaczy Frika – zdobywcy I miejsca i tytułu czempiona na wystawie koni zimnokrwistych – premiowanie źrebiąt w Piątnicy. Pamiątkowe grawertony z gratulacjami otrzymali również: państwo Anna i Jacek Foltyńscy z Lachowa, którzy otrzymali wyróżnienie w wojewódzkim etapie XV edycji  Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne i pan Krzysztof Skrodzki z miejscowości Koziki - Olszyny, którego klacz Raba zajęła piąte miejsce w trakcie wspomnianej już wystawy koni w Piątnicy. Pamiątkowy grawerton w podziękowaniu za dotychczasową współpracę między naszymi gminami odebrał pan Kazimierz Szczepanieć, wójt gminy Lubień.

Następnie po przekazaniu dożynkowego chleba gospodarzowi gminy - wójtowi Józefowi Wiśniewskiemu przez starostę i starościnę dożynek państwa Macieja i Magdalenę Dymczyk z Zabiela zaproszeni goście przeszli na plac za szkołą, by uczestniczyć w obrzędzie dożynkowym przygotowanym przez grupy z Knyszyńskiego Ośrodka Kultury, który to obrzęd zakończył się wspólnym dzieleniem się chlebem.

W części artystycznej na scenie zaprezentowały się zespoły z gminy Kolno: Zabielanki, Czerwieniacy, Il Canto, Me & TBD, Magnum Noli, Dożynkersi. Wszystkim wykonawcom statuetki  w podziękowaniu za promowanie Gminy Kolno wręczył w imieniu własnym i Wójta Gminy Kolno Marcin Sekściński, dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno.

Na scenie zaprezentowały się ponadto zespoły Iskry i Barwy Podwileńskie z Litwy oraz Kabaret Szpilka z Białegostoku.

Niespodzianką dla wszystkich był taneczny występ żeńskiej drużyny z OSP Zabiele.

Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół Bayera. Na dożynkach zagrały również zespoły Savicky , Majkiel i Karol K.

Tradycyjnie już na dożynkach w gminie Kolno można było liczyć na przepyszne dania i ciasta przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zabielu, Janowie i Borkowie, oraz po raz pierwszy przez nowe w naszej gminie Koło Gospodyń Wiejskich w Zaskrodziu. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci i loterii, wśród której uczestników rozlosowano kilkanaście nagród.

Organizatorem Dożynek Gminnych w Zabielu było Centrum Kultury Gminy Kolno przy wsparciu sponsorów: Dwór Rogiński w Zabielu, Karczma Rogiński „Pod Dobrym Aniołem” w Zabielu, PPHU KUAR, Usługi Transportowe Alfred Święczkowski Stary Gromadzyn, PUH Grzegorz Zegarowicz z Borkowa, Gospodarstwo Agroturystyczne Dariusz Olszak z Niskowizny, BGŻ BNP Paribas oddział w Kolnie, Bank Spółdzielczy w Kolnie, Masarnia Kolno Iwona Rainko i Dariusz Kurpiewski, Auto Naprawa Rafał Piwowarski Zabiele – Zakaleń, którzy otrzymali dyplomy – podziękowania za okazane wsparcie.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii TUTAJ