b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2017_4rajd.jpg

„Śladami przeszłości i teraźniejszości” pod takim hasłem 17 września odbyła się rowerowa gra terenowa na trasie Janowo – Niksowizna – Łosewo – Janowo. Organizatorem gry było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kolno „Integracja”, Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem, Centrum Kultury Gminy Kolno, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie.

 

Na trasę stawiło się 102 uczestników gry, którzy zostali podzieleni w kilkuosobowe rodzinne bądź koleżeńskie grupy. Wśród przybyłych znaleźli się m.in. Józef Bogdan Wiśniewski – wójt gminy Kolno, radni i sołtysi gminy Kolno, dyrektorzy i pracownicy jednostek gminnych, dyrektor, nauczyciele i uczniowie SP w Janowie, przedstawiciele stowarzyszeń, OSP i KGW. Każda grupa otrzymała identyfikator oraz teczkę, w której była mapa, długopis, karta i regulamin gry po czym spod Remizy OSP w Janowie wyruszył do Niksowizny zjawiskowo wyglądający peleton prowadzony przez policję i strażaków na motorach z OSP w Janowie.

Obiekty na trasie kryły w sobie zadanie, pytanie lub quiz do rozwiązania. Polecenia sprawdzały nie tylko wiedzę dotyczącą historii i kultury lokalnej, ale też topografii terenu. Nie zabrakło zadań sprawnościowych. Niektóre zadania były ukryte, inne zaś otrzymać można było od agentów (wolontariuszy) ustawionych w poszczególnych punktach gry. Na szlaku był m.in. kościół w Łosewie, szkoła w Janowie, cmentarze, przydrożne krzyże i kapliczki. Tak zaplanowana trasa gry pozwoliła na poznanie bogactwa walorów krajoznawczych i historycznych tej okolicy. Na mecie na rowerzystów czekał przygotowany grill, bigos i słodkie przekąski. Podczas pikniku w Remizie OSP w Janowie można było obejrzeć niezwykłą wystawę fotografii autorstwa Sylwestra Nicewicza, a także poznać wyniki gry. Przyjacielska rywalizacja grup zakończyła się wyłonieniem zwycięzców. Najwięcej punktów zdobyła grupa pań z Borkowa: Danuta Bajno, Anna Cudnik, Iwona Gołaś, Jolanta Kordal, Agnieszka Olszewska, Alicja Podeszwik, Barbara Patalan, Małgorzata Skrodzka i Irena Zuzga. Drugie miejsce zajęła grupa z Janowa w składzie: Marzena, Bartek i Hubert Chmielewscy, Aneta i Marcin Panasiuk oraz Agnieszka i Norbert Zuzga. Trzecie miejsce również zajęła grupa z Janowa w składzie: Amelia, Hanna, Julia i Wiktoria Andrzejczyk oraz Agnieszka i Justyna Góralczyk. Specjale wyróżnienie organizatorzy przyznali Katarzynie Piątek, która miała w drużynie trójkę dzieci: Amelię, Karolinę i Krystiana.

Organizatorzy dziękują Sylwestrowi Nicewiczowi za obsługę medialną imprezy. Dziękujemy również Kolneńskiej Grupie Pierwszej Pomocy i Komendzie Powiatowej Policji w Kolnie za pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas gry.

Rowerowa gra terenowa to jedno z działań w ramach projektu „Śladami przeszłości i teraźniejszości – 25 lecie Gminy Kolno” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kolno „Integracja” . Środki na jego realizację pozyskało Centrum Kultury Gminy Kolno z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017. Na kolejne działania zapraszamy już wkrótce.

 

Barbara Sielawa