b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2017_IMG_4425.jpg

Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem otrzymała I miejsce w wojewódzkim konkursie zorganizowanym przez Książnicę Podlaską w Białymstoku, pn. „Ślady sławnych Polaków - jubilaci 2017 roku w bibliotekach”. Należało zgłosić ciekawe inicjatywy podejmowane przez biblioteki województwa podlaskiego akcentujące jubilatów 2017 roku, z uwzględnieniem działań zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych.

 

           Nasza biblioteka pochwaliła się projektem „Literackie i historyczne wspomnienie Józefa Piłsudskiego w 150 rocznicę urodzin Marszałka”. Zadanie wykonaliśmy w ramach programu Partnerstwo dla Książki ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodnie z wymogami programu partnerami w projekcie były dwa stowarzyszenia, KaFCuki i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kolno „Integracja”. Wśród działań projektowych znalazły się wykłady, warsztaty historyczne i plastyczne przygotowujące uczniów do konkursów wiedzy i plastycznego, warsztaty teatralne, gra terenowa i dwudniowa wycieczka na Litwę śladami Józefa Piłsudskiego. Przez pół roku trwania projektu udało nam się zrealizować ok. 20 działań dla ok. 500 młodych i   dorosłych mieszkańców z gminy Kolno.  

Zgłoszony na konkurs projekt został wysoko oceniony przez jury konkursowe za wzorową współpracę biblioteki z organizacjami pozarządowymi, a także za mnogość ciekawych i innowacyjnych przedsięwzięć, których bohaterem jest ważna postać historyczna.

Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się podczas Konferencji Bibliotek Publicznych województwa podlaskiego, na której przedstawiciele nagrodzonych bibliotek zaprezentowali swoje działania w formie prezentacji multimedialnych. Nagrodę dla biblioteki odebrała Teresa Skrodzka dyrektor GBP w Czerwonem w towarzystwie Stanisława Szymańczyka dyrektora ZOPO w Kolnie.

  GBP w Czerwonem

20171019 094541 1