b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2017_kolimagi.jpg

26 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Zabielu posprzątali Cmentarz Żydowski w Kolimagach. Czynności porządkujące zostały wykonane według zasad obowiązujących w religii i kulturze żydowskiej. Na koniec młodzież zapaliła znicze i złożyła wiązankę kwiatów. Porządkowanie cmentarza odbyło się w ramach projektu edukacyjnego "Jedno Podlasie - wiele kultur" realizowanego przez uczniów klasy IIa gimnazjum pod kierunkiem pani Elżbiety Kalaty.
W prace porządkowe włączył się też samorząd szkolny oraz rodzice.

 

SP w Zabielu

Cmentarz w Kolimagach to cmentarz na planie prostokąta otoczony ogrodzeniem ze słupków kamiennych połączonych żeliwem. Na cmentarzu pochowana jest ludność żydowska pomordowana w latach 1941 – 1943 przez Niemców. Na kamieniu usytuowanym w środkowej części widnieje napis: „Tu spoczywają prochy tysięcy ofiar faszyzmu hitlerowskiego zamordowanych w latach 1941-1943  Cześć ich pamięci”. Cmentarz w Kolimagach to nie jedyna nekropolia w Gminie Kolno wpisana do rejestru zabytków. Na wszystkich zabytkowych cmentarzach, jak co roku na Wszystkich Świętych, zapalone zostaną znicze ufundowane przez Gminę Kolno.