b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2017_IMG_8838.jpg

Wyjątkowy charakter miała uroczystość z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która dziś obyła się w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie, a to m.in. dlatego, że po raz pierwszy na nowy maszt szkolny podniesiona została Flaga Polski. Po tym ważnym momencie uczniowie i zgromadzeni goście, prowadzeni przez poczet sztandarowy szkoły, wrócili do budynku, gdzie odbyła się dalsza część obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Po powitaniu zgromadzonych gości, w tym m.in. Józefa Bogdana Wiśniewskiego, wójta gminy Kolno, ks. Dariusza Wiznera, proboszcza parafii pw. NSJ w Łosewie, pana Alfreda Samula, radnego gminy Kolno, Stanisława Szymańczyka, dyrektora ZOPO w Kolnie, pana Eugeniusza Gromadzkiego, dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie oraz rodziców i uczniów dyrektor szkoły pani Bożena Duda w kilku niezwykłych zdaniach podkreśliła istotę obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Następnie uczniowie przygotowani przez nauczycielkę Anetę Roman zaprezetnowali okolicznościowy montaż - słowno - muzyczny. W drugiej części uroczystości zgromadzeni goście wspólnie zaśpiewali kilka patriotycznych pieśni w ramach akcji "Patriotyczne Śpiewanie" pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Ta część przygotowana była pod kierunkiem pani Ewy Kiełczewskiej - inicjatorki przyłączenia się kilku gminnych szkół do przedsięwzięcia organizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 12 w Białymstoku. Wspólne śpiewanie pieśni, ułatwione dzięki tekstom wyświetlanym na ekranie, poprzedzał wstęp przybliżający zebranym genezę i twórców danego utworu. Mottem "Patriotycznego Śpiewania 2017" jest myśl Oskara Kolberga: Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć.

W trakcie uroczystości pani dyrektor Bożena Duda wręczyla dyplomy - podziękowania panu wójtowi Józefowi Wiśniewskiemu, dyrektorowi Eugeniuszowi Gromadzkiemu i na ręce żony sołtysowi Janowa panu Jerzemu Samulowi za wsparcie i pomoc w działaniach, których efektem jest maszt flagowy na placu przed szkołą.

- Tym uroczystym apelem rozpoczynamy cykl uroczystości związanych z Narodowym Świętem Niepodległości w naszej gminie. 11 listopada zapraszam wszystkich państwa bardzo serdecznie na gminne obchody  do Czerwonego na godzinę 13.00, i do Lachowa na godzinę 19.00 na organizowany w tym dniu po raz pierwszy koncert pieśni patriotycznych - powiedział wojt Józef Wiśniewski.