b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2017_IMG_9004.jpg

21 delegacji - przedstawicieli m.in. samorządów, instytucji, szkół i stowarzyszeń złożyło kwiaty i zapaliło znicze pod pomnikiem w Czerwonem. Zanim to nastąpiło uczestnicy gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości wspólnie modlili się na mszy św. w intencji Ojczyzny celebrowanej przez ks.Janusza Kubraka z udziałem ośmiu pocztów sztandarowych  Gminy Kolno, szkół i jednostek OSP.  - Od dziś każdy dzień przybliżać nas będzie do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Chciałbym, by w każdym z nas ta świadomość budziła refleksje na temat tego czym dziś jest wolność, niepodległość, patriotyzm, Ojczyzna. Czego nauczyło nas 99 lat wolnej Polski, czy jesteśmy dostatecznie odpowiedzialni za kraj, czy wywalczoną i obronioną przez przodków niepodległość naszej ojczyzny szanujemy, czy ją doceniamy i czy w razie potrzeby gotowi jesteśmy sami o nią zawalczyć? - powiedział wójt Józef Bogdan Wiśniewski,

który w okolicznościowym przemówieniu nawiązał również do tego, że rok 2017 jest rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.- Marszałek Piłsudski powiedział: "Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi – a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym". Nie zapominajmy, że nic nie jest nam dane raz na zawsze, a cenne dobro trzeba strzec i szanować w sposób szczególny. Nie bądźmy patriotami od święta, dzisiejszy świąteczny dzień potraktujmy jako pierwszy w naszej drodze do bycia lepszym Polakiem w rodzinie, w pracy, wszędzie tam, gdzie jesteśmy. Płaćmy za wolność mądrymi wyborami, odpowiedzialnymi decyzjami, uczciwą pracą bo to na nas ciąży odpowiedzialność za Polskę obecną i przyszłą. To zadanie wymaga codziennej pracy i wysiłku każdego z nas, bez wyjątku. 

Okolicznościowe przemówienie wygłosił również Robert Nadara, wicestarosta kolneński. W części artystycznej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem, którzy m.in. przypomnieli drogę Polski do niepodległości. Oprawę muzyczną gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości zapewnił zespół ludowy Czerwieniacy. Każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy znaczek okolicznościowy z podobizną Marszałka Józefa Piłsudskiego.