b_250_200_16777215_00_images_artykuly_DSC_0119.jpg

Słowa, które nosi każdy Polak i każda Polka w swoim sercu, to przede wszystkim słowa Mazurka Dąbrowskiego : „Jeszcze Polska nie zginęła , kiedy my żyjemy…”. Dzieje naszej Ojczyzny są naznaczone ceną przelanej krwi wielu rodaków, którzy pragnąc Jej dobra, walczyli w obronie naszej wolności. W tym roku minęła 99 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasz kraj po 123 latach niewoli odzyskał wolność i powrócił na mapy świata. Czując się Polakiem, tego dnia każdy z nas chce oddać cześć tym, którzy oddali swoje życie dla wolnej Polski.

Dziękując Panu Bogu za opiekę nad naszym krajem i oddając cześć tym co polegli, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Wykowie oraz młodzież Gimnazjum w Lachowie przygotowali montaż słowno – muzyczny pod czujnym okiem Pana Grzegorza Jakubowskiego, Pana Adama Grzymała, Panią Ewę Romatowską i ks. Bartłomieja Jaźwińskiego, który zaprezentowali w kościele parafialnym w Lachowie po zakończeniu uroczystej Mszy Świętej w intencji naszej Ojczyzny. Nasi uczniowie przybliżyli nam pokrótce tych, którym winniśmy pamięć za ich troskę na rzecz wolności naszego kraju. W takim dniu, jak 11 listopada, najstarszemu pokoleniu staje przed oczami historia ich życia, z przykrymi przeżyciami ostatniej wojny. Młodszemu pokoleniu przypominają się lata zniewolenia powojennego i służba obcej ideologii. A najmłodszym, to co zobaczą w telewizji lub usłyszą od dorosłych na temat Polski. Jakże ważne jest, byśmy każdego dnia, pamiętali o tych, którzy pracowali, poświęcali się, tworząc kulturę narodową i ojczyste dzieje. Święto Niepodległości uświadamia nam wielką ofiarę i daninę kwi, wylaną przez pokolenia Polaków dla odzyskani wolnej i suwerennej Polski. Dlatego zdajemy sobie sprawę z tego, że wolna Ojczyzna jest dla nas wielkim darem, ale także wielkim zadaniem. Niech słowa piosenki, którą wykonali nasi uczniowie śpiewając: „Jesteśmy Polką i Polakiem, dziewczynka fajną i chłopakiem. Kochamy Polskę z całych sił, chcemy byś również kochał ją i Ty!” będą zachętą do tego, by na co dzień być dumnym z bycia Polakiem. Po zakończonych uroczystościach w kościele, przeszliśmy na cmentarz parafialny, by złożyć kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

ks. Bartłomiej Jaźwiński